nagłówek

BRAUNA PLAN

Andrzej Kedziora listopad 20, 2012

Najstarsze wyobrażenie Zamościa, bardzo popularny, aksonometryczny widok miasta, właśc. plan perspektywiczny (od płn.) z ok. 1605, miedzioryt kolor. (55x41 cm), z atlasu Georga Brauna i Franza Hogenberga Civitates Orbis Terrarum w jego t. VI p.t. Theatrii praecipuarum totius mundi..., poz. 53  (Kolonia 1617). Nosi tytuł: ZAMOSCIVM. Noua Poloniae ciuitas, à magnifico eius regni Cancellario à fundamentis exstructa (w dolnym kartuszu).
Znany jest z większości publikacji o Zamościu (reprint WAiF z 1984), ogromnej wagi źródłowej - mimo zniekształceń i zakłóconych proporcji. W Zamościu miedzioryt ten znajduje się w zbiorach Muzeum Zamojskiego i Muzeum Diecezjalnego. Rozpowszechniony został, z drobnymi różnicami, w XVII i XVIII w. w innych wydaniach i  oddzielnych odbitkach. Zob. Brauna plan - naśladowcy


 * W VI t. z Zamościem, znalazły się w kolejności (poz. 43-53): Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Poznań i Krosno, Warszawa, Lublin, Lwów, Sandomierz i Biecz,  Łowicz, Przemyśl, Zamość (w osobnych tomach Gdańsk i Wilno). Wielkością plan Zamościa ustępuje tylko planowi krakowskiemu.
 * W Bibliotece Czartoryskich jest plan z k. XVII w. ("Zamosci" wyk. F. de la Pointe) będący prawdopodobnie kopią szkicu terenowego (ok.1605), który posłużył do wykonania słynnego widoku.
 * Dzieło Brauna miało oprócz edycji łacińskiej - niemiecka i francuska (Theatre des principales villes de tout l'univers. Tome VI.  Cologne 1618).
 * W zbiorach Czartoryskich w Krakowie istnieje plan zatytułowany Zamosci. Wykonany został między 1666 i 1690 (prawdopodobnie przez Fr. de la Ponte). Jest zbieżny ze sztychem Brauna, nie będąc jego kopią jak twierdzono - lecz kopią nieznanego rysunku z ok. 1605 przygotowanego do sporządzenia "Brauna". Widoczne są na nim szczegóły na sztychu Brauna (prof. T. Zarębska).

Czytany 988 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 08 październik 2017 09:52

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

15782535

Wyświetleń