nagłówek

TEATR OCHOTY W WARSZAWIE

Andrzej Kedziora listopad 06, 2016
Założony w 1970 przez Jana i Halinę Machulskich. Dyr. J. Machulski zainicjował w 1976 Zamojskie Lato Teatralne. Wraz z zespołem i studentami szkoły aktorskiej przygotowywał latem w Zamościu w staromiejskim plenerze premierę sztuki Szekspira. Widowiskowe spektakle, cieszyły się ogromną popularnością w Zamościu, poprzedzały je odbywane publicznie 14-dniowe (później trochę krótsze) próby. W 1976-85 wystawiono 10 sztuk (Szekspir i Zamość). W 1988 teatr wystawił Balladynę w Rynku Wielkim i Łazienkach Królewskich w Warszawie.

 * W lipcu 1975 przybyła na miesiąc zaproszona przez ZG PTTK 50-osobowa grupa Młodzieżowego Ogniska Miłośników Teatru przy Teatrze Ochoty. Prowadzony przez Machulskich obóz z udziałem zawodowych aktorów miał charakter szkoleniowy. Zaprezentowano Spotkanie w ciemności Auderskiej z dyskusją, Matczyne pole, widowisko poetyckie Kocham cię ziemio, a dla najmłodszych Szelmostwo lisa Witalisa i Narodziny Kłapouchego.
 * Bożena Stryjkówna - W lecie teatralnym uczestniczę od początku, za każdym razem  przyjeżdżam z ogromną radością. W naszym niewielkim teatrze, gramy małe formy. A tutaj mamy tak ogromną widownię i scenę, tę ostatnią bez dekoracji, a z prawdziwymi, pięknymi murami ratusza i kamieniczek. No i niebo. Jest to tak wzruszające i prawdziwe, ż granie w zamojskim plenerze staje się aktorską przygodą, której nie da teatr, ani film. Tomasz Mędrzak - O ile w teatrze jest się mniej lub więcej pewnym swego, to tutaj do końca nie wiadomo - powiedzie się czy nie. Nawet pogoda spłatać tu morze niespodziankę trudną do przewidzenia. Ale w tym urok. Poza tym mamy tu swoich przyjaciół, szczególnie wśród dzieci. Wzruszyły mnie, gdy dowiedziały się, że choruję, z bukietem kwiatów przymaszerowały do hotelowego pokoju. ("Sztandar Ludu" z 1984)
Czytany 501 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 czerwiec 2018 16:13

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

15983803

Wyświetleń