nagłówek

ALEJA MARSZAŁKA PIŁSUDSKIEGO JÓZEFA

Andrzej Kedziora styczeń 20, 2013

Wytyczona na  pocz. l. 20. XIX w. jedna z głównych arterii Zamościa. Prowadziła od Starego Miasta do granic miasta, początkowo jako Trakt Lubelski, a następnie Wyjazd Lubelski, w l. 20. XX w. przemianowany na Lipową (do szpitala) i Lubelską (dalej do granicy miasta). Uchwałą z 7 X 1933 cała otrzymała obecną nazwę, w IV 1942 zmieniona na Lubelską, a wkrótce na Lublinerstrasse, od 1949 Aleje Stalina (wstępnie Armii Radzieckiej) i ponownie od XI 1956 ul. Lubelska, w 1990 przywrócono dawną nazwę tylko do Al. Wojska Polskiego (dalej do granic miasta - ul. Lubelska). Od V 1961 poszerzana i jako pierwsza asfaltowana i oświetlona jarzeniówkami. Nazywana jest się Aleją chociaż decydują raczej względy prestiżowe, niż stan faktyczny.


 * Mieszkańcy Przedmieścia Lubelskiego skazani są w okresie zimowym na niewygody. Wolne tereny między Starym Miastem a ul. Obwodową, niegdyś niższe tereny (przebudowano ulicę, wycięto stare drzewa) łagodziły pęd wiatrów. Silne wiatry wskutek braku jakiejkolwiek osłony, chociażby w postaci oparkanienia pola, wzdłuż ulicy, nanoszą na chodniki i jezdnię wielkie ilości śniegu, tworząc zaspy, trudne do przebycia. Trzeba brnąć po kolana w śniegu, by móc przedostać się z jednej strony ulicy na drugą. Usuwanie śniegu na nic się nie zdaje, gdyż w krótkim czasie powstają nowe zaspy. ("Express Ilustrowany" z 23 II 1936)
  !!!  Z wnioskiem o usunięcie nazwy Al. Stalina wystąpiła 29 X 1956 młodzież z MRN, proponując Al. Jana Zamoyskiego, MK FN proponował Al. WP, lecz przewodniczący PMRN uznał, że najlepiej przywrócić poprzednią ul. Lubelską co stało się 12 XI.

Czytany 1634 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 październik 2019 17:49

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

16419154

Wyświetleń