nagłówek

ANGOT IZAAK (czynny w 1 ćw. XVIII w.) zegarmistrz

Andrzej Kedziora listopad 08, 2012

Też jako Angott, z pochodzenia Francuz, hugenot, kształcił się u słynnego Lucasa w Amsterdamie, Lesznie, Gdańsku i 1710-23 w Zamościu. Utrzymywał związek z ordynatem, wykonując dla niego usługi niezależne od jego wysokich umiejętności zawodowych, np. różnych zakupów, sukna, tabaki, prochu czy pończoch. Miał przywilej królewskiego zegarmistrza, wytwarzał wytworne zegarki kieszonkowe i karetowe. Wszystkie jego dzieła noszą zamojski "adres". Zachowały się cztery egzemplarze (m.in. w Muzeum Narodowym i Zamku Królewskim) z sygnaturami, w których obok nazwiska widniała nazwa "Zamość" świadcząca, iż powstawały w naszym mieście. Angot tworzył na prowincji dzieła wybitne, będące zjawiskiem wyjątkowym, nie mającym precedensu w skali krajowej. Utrzymywał kontakty z zagranicą, interesował się innowacjami, nabywał tam potrzebną "galanterię" zegarmistrzowską. Córka mieszkała w Gdańsku, syn, jego imiennik, ok 1719 wyjechał do Londynie, także był zegarmistrzem. W 1980 angielski kolekcjoner proponował sprzedaż "Angota" zamojskiemu muzeum (brak dewiz).
Angot i jego zegary opisane na podstawie publikacji Zuzanny Prószyńskiej z 2009.


 * Muzeum Narodowe w Warszawie - zegarek kieszonkowy, datowany 1710-23, mosiądz, srebro, stal, szkło, 162 g, 7,3x6 cm, napis w środku cyferblatu "Zamosc"
 * Muzeum Narodowe w Krakowie - zegarek kieszonkowy, datowany 1 ćw. XVIII w., srebro, emaliowany z miniaturą (przedstawia biblijnego Józefa i Putyfarę).
 * Londyn, własność prywatna - zegarek kieszonkowy, datowany 1 ćw. XVIII w., tarcza z wyszukanym układem, podziałką minutową, jedną wskazówką minutową, kwadratowym okienkiem do odczytywania "wędrującej" godziny, zdobiony herbem Zamoyskich.

* Zamek Królewski w Warszawie - zegarek karetowy, datowany 1 ćw. XVIII w., mosiądz, srebro, 14,5x9 cm, posiada rubinowe łożysko, napis na płycie mechanizmu "Angot Horlogeur du Roy A Zamosc", posiadał mechanizm bicia godzin z funkcją budzenia.

Czytany 1528 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 01 wrzesień 2020 19:10

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

17457772

Wyświetleń