nagłówek

ALEKSANDER I (1777-1825) cesarz Rosji, pogromca Napoleona

Andrzej Kedziora kwiecień 05, 2013

Pięciokrotnie przebywał w Zamościu, najpierw w 1816, gdy z nieukrywanym podziwem, szczegółowo obejrzał twierdzę. W 1818 był dwa razy, interesując się postępami robót przy modernizacji urządzeń obronnych (jego inicjały znalazły się we frontonach trzech bram). Potem jeszcze w III 1819, tu spotykając się z księciem Konstantym i 3-4 XI 1823 też w towarzystwie ks. Konstantego. Uniesiony walecznością tysięcy mężnych Polaków, którzy krwią swą mury Zamościa skropili przeprowadził na korzystnych dla Zamoyskich warunkach, upaństwowienie Zamościa (zgodził się na pozostawienie herbów).


 * 28 grudnia 1818 książe Golicyn przesyłał na ręce komendanta 100 dukatów od cesarza do rozdania żołnierzom kompanii, która pełniła wczoraj straż koło niego.
 * Cesarz 3 i 4 XI 1823 w Zamościu. Po obejrzeniu rezerwy Kawalerii tu konsystującej i po obluzie warty z 2 pułku Strzelców pieszych, raczył oglądać wyniesione wały, które dobroczynna i opiekuńcza Jego władza ku zabezpieczenia Państwa i całości mieszkańców wystawić rozkazała, wszędzie dobrotliwy Monarcha z znaną światu słodyczą wysokie swe ukontentowanie oświadczyć raczył.
Za rozmaite błędy i przewinienia osadzeni w twierdzy Zamościu więźnie wojskowi doznali jak Monarcha nad winnemi nawet litować się i tymże przebaczać umie; kilkunastu uwolnionych zostało, a wszystkim zdjęto kajdany.
Ta wzniosła czynność na wszystkich obecnych sprawiła wrażenie. Głos powszechny rozległ się po całej warowni: niech żyje długo i szczęsliwie monarcha, który tak nagradzać i przebaczać umie. Ordery św. Anny od Monarchy otrzymali: I klassy Jenerał Brygady Malletski, II Klassy z brylantami pułkownicy Hurtig i Dębiński, II Klassy podpułkownicy Żeliński i Neymann, III Klassy Kapitan Koch, IV Klassy kapitan Linsenbarth i Porucznik Wojczyński.
 * W Zamościu niezwykle wystawnie obchodzono imieniny cesarza. 12 IX 1817 o 4-tej rano odzywały się dzwony, o 9-tej z udziałem władz wojskowych i cywilnych odbywała się parada na "placu zamkowym", o 10-tej msza odprawiana przez infułata, odśpiewanie "Te Deum" i modły za "wspaniałego monarchę. Odnowiono domy, celował w tym dom komendanta, z wznoszącym się orłem, napisem w szponach, także popiersiem z 2 geniuszami.

Czytany 2704 razy Ostatnio zmieniany środa, 01 styczeń 2020 10:52

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

17418281

Wyświetleń