nagłówek

BITWA POD ZAMOŚCIEM

Andrzej Kedziora listopad 12, 2012

Przy końcu VIII 1914 na przeciwko siebie stanęła armia austriacka gen. Maurycego Auffenberga (II wiedeński korpus 4 Armii - 40 tys., 140 armat) i rosyjska gen. Pawła Plehwego (XXV korpus z 5 Armii - 45 tys., 159 armat) - razem ponad 20 dywizji. Front rozciągał się na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów. Po bitwie pod Kraśnikiem, 26-27-go doszło do kolejnego niezwykle zaciętego starcia, które przeszło do historii (zwłaszcza w austriackiej literaturze) jako bitwa pod Zamościem.
Zamościa broniła 3 Dywizja Grenadierów osłaniana przez  oddziały Dońskiej Dywizji Kawalerii. Austriacy zmasowanym natarciem zmusili przeciwnika do odwrotu, wzięli pod ogień Zamość i okolice. 27-go od 10.30 nastąpił silny ostrzał artyleryjski, a o godz. 14.30 do miasta wkroczyła 13 dywizja piechoty obrony krajowej z II korpusu austriackiego, przejęła ok. 20 dział i kilkuset jeńców rosyjskich, sama tracąc ponad 700 zabitych i rannych. 8 Armia rosyjska przełamała jednak front 3 Armii austr. i po jej odwrocie znów weszli do miasta Rosjanie (1 Dywizja Kozaków Dońskich).


 * Zamość w VIII 1914 obsadzony był przez dywizje rosyjskie XXV Korpusu Armii gen. Zujewa - 3 Dywizję Grenadierów, 46 Dywizję Piechoty, 70 Dywizję Rezerwową Piechoty i 1 Dońską Dywizję Kawalerii.
 * Przejeżdżaliśmy przez Zamość, który jest strasznie zaśmiecony nawozem, słomą, szmatami. Ludzie wystraszeni przechodzą pośpiesznie, nie zatrzymując się wcale. Przekonałem się, że na wsi jest o wiele spokojniej i bezpieczniej, bo jeśli niebezpieczeństwo, to się je widzi. Tu jedni drugich podniecają, a mury nie pozwalają spokojnie obserwować widnokręgu. Gdy wyjechaliśmy ulicą koło kościoła, zatrzymali nas pp. Zborowscy, Jaśkiewiczowie i inni znajomi. Wszyscy wyglądali jak po ciężkiej chorobie tacy byli zdenerwowani i mizerni. Na rynku moc rannych Austryjaków chodzących, siedzących, na ulicach przejeżdżające wozy wojskowe, na gmachach powiewają flagi czerwonego krzyża. Z bocznej ulicy wyłania się partia skutych kajdanami, cywilnych ludzi. Trzeba dodać, że Austryjacy wytracali dużo cywilnej ludności. (ze wspomnień Konrada Lipczyńskiego, "Archiwariusz Zamojski", 2014)

Czytany 2664 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 03 październik 2023 12:27

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

26854543

Wyświetleń