nagłówek

CENTRUM ADMINISTRACYJNO-USŁUGOWE

Andrzej Kedziora styczeń 07, 2013

Miało powstać między ul. Partyzantów, Orlicz-Dreszera, Wyszyńskiego i Odrodzenia (ok. 16 ha). Konkurs wygrał w 1969 arch. Jacek Jedynak z zespołem ("War-Cent" Warszawa). Ta wielka realizacja urbanistyczno-architektoniczna nawiązywała w funkcji, układzie i proporcjach do zabytkowego śródmieścia, z którym miały się uzupełniać. Nad centrum górować miał 20-piętrowy biurowiec MRN. Miały powstać m.in. teatr dramatyczny (600 miejsc) dwa  połączone kina (800), hotele (450), wspólny dworzec PKP i PKS, promenada naziemna łącząca oba centra, plac forum. Nie doczekało się realizacji, powstał jedynie gmach milicji (policji). Budowa miała trwać 30 lat. Już w latach 70. projekt był zbyt idealistyczny i fantastyczny (podziemne pasaże, promenady wys. 5 m). Wg autorów miasto w roku 2000 miało liczyć 100 tys. mieszkańców).


 * Zespół projektantów Biura Projektów "Warszawa-Centrum" - inż. arch. Jacek Jedynak, Anna Kapitaniak, Maciej Morski i Marek Wojciechowski (wyłoniony w drodze konkursu).
 * Nowe centrum nie było konkurencyjne, ale podrzędne w stosunku do starego. Jego układ przestrzenny był adaptacją i rozwinięciem zasad kompozycyjnych Starego Miasta. Miało ono nadal dominować w przestrzeni i z nowego centrum winno być doskonale widoczne. Znacznie rozszerzono pas otaczający Starówkę, na którym dopuszczalna jest tylko niska zabudowa. Chodziło o to by nie osłabiać przeżyć emocjonalnych, jakich dostarcza Stare Miasto. (wywiad)
 * Zapatrzyliśmy się na Stare Miasto. I u nas na skrzyżowaniu głównych ciągów komunikacyjnych powstanie rynek, który będzie spełniać najważniejsze funkcje miejskie. Poszliśmy nawet tak daleko,  iż w wyniku analiz starej skali ustaliliśmy moduł, który akurat odpowiada długości staromiejskiego bloku - 36 m. Będzie to podstawowa wielkość dla wszystkich poczynań budowlanych w nowym centrum. (wywiad z J. Jedynakiem)
 * 20 V 1979 do publicznej wiadomości wyłożony został projekt planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego Centrum Usług Ogólno-miejskich w granicach od płd.-wsch. - ul. Odrodzenia, od płd.-zach. - ul. Kasprowicza, od płn.-zach. - ul. R. Luksemburg, od płn.-wsch. - ul. Infułacka i Prosta.
 * Arch. Bogdan Łasocha - Projekt miał w sobie cechy wybitne. Sama kompozycja, proponowane rozwiązania komunikacyjne były nowatorskie. Jednak projektowane budynki miały styl monumentalny i militarny, nosiły piętno socrealizmu. Były by z pewnością brzydkie, jak np. zabudowa Nowej Huty. ("Tygodnik Zamojski" z 2003).

Czytany 1841 razy Ostatnio zmieniany piątek, 01 listopad 2019 20:17

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

19875297

Wyświetleń