nagłówek

FLAKI PO ZAMOJSKU

Andrzej Kedziora grudzień 26, 2012

Odróżniają je od warszawskich (potrawa z Kuchni Polskiej) dodawane w większej ilości warzywa, zwłaszcza zielony groszek. Po raz pierwszy pojawiły się jako produkt zamojskich Zakładów Mięsnych, wg własnej receptury ("Flaczki Zamojskie"). W 1978-2000 produkowano w zamojskiej Chłodni flaki ...hetmańskie (wcześniej flaki po warszawsku) w 1 i 5 kg blokach, później na plastikowych tackach 0,7 kg, które były sztandarowym produktem garmażeryjnym firmy, rozpoznawanym i poszukiwanym w całym kraju.
Później produkowały je Chłodnie w Opolu i Białymstoku, ob. firma "Abel". Pod nazwą flaki po zamojsku zaczęły pojawiać się w gastronomii, ob. jako potrawa gotowa (słoiki 0,5 - 0,6 l.) są bardzo popularne flaki produkowane w wielu miejscach kraju, najbardziej znane "zamojskie " z "Pudliszek". Należy rozróżniać flaki po zamojsku - wołowe (w wyszukiwarce internetowej 70 tys.) i flaczki po zamojsku - wieprzowe lub mieszane (15 tys.). !!!
W Internecie można też znaleźć "po zamojsku" - żurek, barszcz, bigos, kurczak, schab, śledź, gołąbki, ogórki. W E. Leclercu - kiełbasa zamojska. 

Czytany 1727 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 01 styczeń 2013 00:00

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

21955263

Wyświetleń