nagłówek

GAJEWSKI PAWEŁ (1889-1950) malarz

Andrzej Kedziora listopad 04, 2012

Ur. w Drogojówce (Hrubieszowskie), w dzieciństwie pomagał przy malowidłach Szymonowi Zinowi, dziadkowi profesora, studiował w szkole przemysłowej i tamtejszej (ASP (pracownia W. Weissa) oraz Paryżu (stypendium). Dorabiał jako nauczyciel malarstwa w dworach ziemiańskich. Przebywał w Rosji, gdzie projektował m.in. dekoracje teatralne w Petersburgu i Moskwie, później w Szanghaju (pracował tam u rytownika).  W 1918-22 był nauczycielem gimnazjum w Zamościu, autorem polichromii w kościele pobazyliańskim (wizerunki świętych) i "sali aktowej" gimnazjum żeńskiego (zniszczona podczas wojny), dekoracji i kurtyny (widok Zamościa z lotu oka i w nocy) w Teatrze Miejskim w Zamościu. Jego autorstwa są m.in. także malowidła w nowym gmachu Sejmu i kościele w Zwierzyńcu.
Tworzył sceny rodzajowe, pejzaże, martwe natury. Przed wojną prowadził zajęcia w lwowskiej Szkole Przemysłowej na Wydz. Sztuk Zdobniczych i Przem. Artystycznego. Z bratem założył w hrubieszowskiem kilka szkół przemysłu ludowego (gliniarsko-garncarska, tkacka). Od 1946 profesor PWSSP w Gdańsku (pracownia tkactwa). W czasie wojny więziony w Zamościu, na Zamku, w Dachau i Oranienburgu. Interesował się sztuką ludową.
Uczestniczył w ponad 20 wystawach (gł. Warszawa, Kraków, Poznań i Lwów), w 1922 i 1931 miał wystawy w "Zachęcie", także udział w wystawie sztuki legionowej (Portret Piłsudskiego). Wystawiał również w Zamościu (1919, jeden obraz sprzed. za 890 mk na Tow. Przyjaciół Żołnierza Pol.). Jego obrazy zachowały się we Lwowie i Hrubieszowie (10 obrazów), zamojskiej kurii (Ukrzyżowanie, przed wojną kościele garnizonowym) a rysunkowy portret uczennicy w Archiwum w Zamościu. Zm. w Sopocie.


 * M. Pieszko wspomina w Przewodniku o jego polichromiach w zakrystii kościoła pobazyliańskiego w Zamościu i wnętrzu kościoła zwierzynieckiego na wodzie.
 * W 1929 w Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu, w Dziale Sztuki wśród prawie 3 tys. eksponatów był jedynym malarzem związanym z Zamościem (w katalogu: Lwów) z 4 pracami: W kąpieli, Jesień (wyróżniony reprodukcją!), Róże, Studium portretowe).

Czytany 3320 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 26 wrzesień 2023 06:34

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

26827879

Wyświetleń