nagłówek

GOMÓŁKA ANTONI (1906-1941) ksiądz, kapelan i kapitan WP

Andrzej Kedziora luty 09, 2013

Ur. w Kąkolewnicy, ukończył gimnazjum w Białej, następnie lubelskie seminarium. Po święceniach od 1932 w Zamościu, uczył religii (szkoła nr 6). Pracował w harcerstwie, bardzo lubiany przez młodzież, czł. Komendy Hufca. Był inicjatorem budowy kościoła św. Krzyża, po uwięzieniu ks. Zawiszy zdołał nakryć kościół wytrącając Niemcom pretekst do jego rozbiórki. Aresztowany 11 VII, celowo zakażony tyfusem, zrezygnował z przygotowanej ucieczki ze szpitala, nie chcąc narażać pilnującego go policjanta, którego córkę uczył religii. Następnego dnia (15 IX) rozstrzelany na Rotundzie. Był miłośnikiem motoryzacji, jeździł czerwonym fiatem i motocyklem, mieszkał u Rycajów przy ul. Partyzantów, róg Orlej. W 2001 przystąpiono do zbierania o nim informacji w ramach II etapu beatyfikacji ofiar nazizmu i komunizmu.


  * Mieszkał na parterze z wejściem od ul. Orlej, po schodkach, mieszkanie składało się z przedpokoju, dużego pokoju i małej sypialni z okami od podwórza.
 * Był przygotowany dla księdza plecak z niezbędnymi rzeczami i miał przygotowaną drogę cieczki i pierwsze miejsce schronienia.
 
* Wg Słownika Biograficznego Harcerzy Lubelszczyzny rozstrzelany 16 VIII 1942.

Czytany 565 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 14 maj 2017 20:10

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

16877788

Wyświetleń