Pierwsze wzmianki pochodzą z końca XVIII w. = znajdował się na parterze w traktierni przy Rynku Wielkim 5a. Przez cały XIX w. chętnie zabawiała się nim młodzież. Popularny był również w latach międzywojennych. W 1931 bilard ustawiono w lokalu Związku Pracowników Sądowych przy ul. Kościuszki. Bilard z grzybkiem był w otwartej w 1934 kawiarni "Adria" (popisywał się na nim Zygmunt Grechuta, ojciec Marka). Ok. 1938 bilardy znajdowały się w sklepach, np. przy ubocznej uliczce Ormiańskiej 15, przy ul. Lwowskiej d. 61 (Fr. Oszust), w restauracji Hersza Wildera przy ul. Bazyliańskiej d. 8, herbaciarni Lichta i Edelmana przy ul. Greckiej. Traktowane były tam jako rozrywka najuboższej warstwy. Dzierżawiła je warszawska firma "Piramidka".
Z pocz. l. 90. nastąpił renesans  bilardu. W 1992 ustawiony został w "Royalu" (partia 20 tys. zł) i "Pod Arkadami" (za godz. 50 tys. zł). W 1993 w salonie "Na piętrze" (d. "Delicje") odbył się I turniej bilardowy, a w salonie gier "Pik" (PKS) I-szy otwarty turniej międzywojewódzki. Ob. działa popularny zamojski klub bilardowy "Metro".
Cenionym graczem (snooker, pool) jest Marek Słomianowski, jako jedyny z Zamościa startujący w profesjonalnych turniejach snookera (w 2010 brąz w Mistrzostwach Polski Masters 40+). Założył i w 2006-2008  prowadził klub przy spółdzielni im. W. Łukasińskiego (początkowo 2 stoły). W snookera gra w Lublinie, w poola w "Metrze". W 2018 "Metro" debiutowało w rozgrywkach II ligi (jednej z 7 grup, przegrywając w Radomiu 1:7, w składzie: Piotr Wójtowicz, Grzegorz Łosiewicz, Piotr Łój, Tomasz Smól i Łukasz Kosiba.