Pochodzi z Konińskiego. Ukończył Technikum Elektryczne i prawo na KUL, w młodości działał w ruchu "Światło - Życie". Pracował w kopalni "Konin". Ożeniony z zamościanką, zamieszkał tu w 1989. Został doradcą prawnym oddziału NSSZ "S", był szefem wojew. sztabu wyborczego Lecha Wałęsy. 1991-93 pracował w Zamościu w Wojew. Biurze Pracy (z-ca dyrektora) i szpitalu (z-ca dyr.), następnie w zakładzie energetycznym w Krasnymstawie (z-ca dyr. rejonu), był też prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej Służby Zdrowia. W 1997-98 był ostatnim wojewodą zamojskim (w tym czasie zakończono budowę papieskiego szpitala, podjął też kilka kontrowersyjnych decyzji). W 1998-2002 był prezydentem m. Zamościa (zrezygnował z mandatu do Sejmiku). Przygotowywał m.in. wizytę Papieża i polsko-ukraińskie spotkanie premierów. Wydał m.in. decyzje pod nowe siedziby Archiwum (2000) i szkoły muzycznej (2001), kontrowersje budziły decyzje związane z lokalizacją supermarketów i prywatyzacją PEC. Jako jedyny z prezydentów wschodnich miast zaangażowany był w sprawy obronności, ukończył wyższe studia obronne.
W 1990 był współzałożycielem koła ZChN (1998-2000 prezes Regionu Zamojszczyzna), a w 1991-92 prezesem wojew. Porozumienia Centrum, z którego w 1991 kandydował do Sejmu. Działał w Stow. Uwłaszczeniowym, współdziałał przy wyremontowaniu posadzki na cmentarzu Orlą Lwowskich.
W 2001 po wystąpieniu z ZChN został prezesem miejscowego Stowarzyszenia Konserwatywno-Narodowego "Rubież" i Rady Programowej pisma o tej nazwie, z którym przystąpił do "Przymierza Prawicy". Z listy PiS w wyborach do Sejmu 2001 otrzymał drugą liczbą głosów (4013) wśród kandydatów z Zamościa, a najwięcej w okręgu jako kandydat PIS. Później wiceszef regionu lubelskiego PiS i pełnomocnik na 4 powiaty. W 2013 został ponownie przewodniczącym wojewódzkiej Prawicy RP. Był wiceprezesem ZDI, następnie prezes "INWEST-FS" w Lublinie, ob. prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Prac, Służby Zdrowia. Przewodniczył Społ. Radzie Senatu WSZiA. Fotograf amator (wystawa 2004). Żartobliwie sportretowany przez H. Szkutnika (Zafrasowany).
GRZELACZYK MAREK (1961) prezydent m. Zamościa, polityk
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: G
- Kategoria: GR-GZ
- Odsłon: 1538