Wzniósł ją Krzysztof Bystrzycki nadworny malarz Jana Zamoyskiego. O jej późniejszych mieszkańcach niewiele można powiedzieć ciekawego. Krótko należała do Jakuba Zielińskiego podczaszego bracławskiego, znacznie dłużej, bo ok. wieku posiadali ją Lędzowie. Przez kilkadziesiąt lat, do ostatniej wojny mieszkali tu Hernhutowie, zasłużeni zamojscy drukarze i księgarze. (...)
Wzniósł ją Krzysztof Bystrzycki nadworny malarz Jana Zamoyskiego. w 1598- ok. 1610 wg proj. B. Moranda. O jej późniejszych mieszkańcach niewiele można powiedzieć ciekawego. W 1641 już po pisarzu miejskim Wojciechu Muldorfie krótko należy do Jakuba Zielińskiego podczaszego bracławskiego, po nim do Tomasza Taburta i Jana Filmestra. Od przełomu XVII i XVIII w. własność Jakuba Lędzy, następnie Jerzego Lauscha (Lusza), potem wspólnie Lauscha i wdowy po Lędzy. Z k. XVIII w. należała do sióstr Elżbiety Berentównej i Katarzyny Orzechowskiej, na pocz. kolejnego do Jana i Barbary Zielińskich. W 1847 od Sułtonowa nabywa ją Wernerow. W 1865 własnością wspólnie Zielińskich, Finkelsztajnów i Kahanów a od 1884 również Gerszonów.
Z k. XIX w. na wiele lat kamienica Hernhutów - zasłużonych drukarzy i księgarzy (od l. 20. sukcesorzy Mojżesza - Jakub i Stanisław) i jeszcze l. 60. XX w. do Juliana Hernhuta w USA. Drukarnia znajdowała się w piwnicy, księgarnię przed renowacją i po jej zakończeniu zajmował znany sklep cukierniczy. Na piętrze od 1982 Urząd Konserwatorski. Współcześnie najpierw Night-Club "Markus", teraz "Bohema").
Typowa dla tej części rynku czteroosiowa fasada zwraca uwagę zwieńczeniami okien z unikalnymi w miejscowym zdobnictwie tryglifami. Zamiast klasycznych metop rozdzielają je rozetki i rauty. Klasyczne motywy pojawiają się również w zwieńczeniu portalu (liście lauru i akantu) być może wyszłego spod ręki Moranda. Na piętrze, można obejrzeć belkowe stropy, w tym jeden w całości polichromowany (motyw winnych gron) oraz polichromowane fryzy i ościeża jednego z okien (postać kobieca, fantastyczny ptak, prymitywny pejzaż). Przynajmniej niektóre łączyć można z pierwszym właścicielem kamienicy.
* Przejściowo w różnych czasach był w niej sklep spółdzielni kolejarzy, w sieni sklepik z odzieżą "Rozwoju", współcześnie sklep z markową odzieżą, w piwnicy Klub Fantastyki.