Rynek Wielki jako reprezentacyjny plac publiczny jest miejscem, na którym odbywają się najważniejsze otwarte wydarzenia w mieście, także o wymiarze historycznym, patriotyczne, państwowe, wojskowe, religijne. Mogły to być pierwotnie również jarmarki, lecz o konkretnym ich powiązaniu z Rynkiem Wielkim brak wiadomości. Na pewno doraźnie stawały na nim stragany, kramy, wozy kupieckie.
Brak również z czasów staropolskich zachowanych szczegółów o niewątpliwie mających miejsce widowiskach z charakteru ludycznych, dla których Rynek Wielki też stanowił naturalną scenerię. Taki widowiskiem były też - mające publiczny wymiar procesje Bożego Ciała, czy odbywane w XVII w. przed ratuszem …egzekucje.
Brakuje także wiadomości o wydarzeniach tego rodzaju z okresu pierwszego zaboru. Później, a zwłaszcza w czasie gdy miasto było twierdzą, plac rynkowy służył głównie wojsku.
Nowy czas nadszedł z 1916 (ogłoszenie Niepodległości). W latach międzywojennych do największych wydarzeń w Rynku Wielkim należały: wizyta J. Piłsudskiego (1922), wiec chłopski (1936), sprowadzenie Relikwii Andrzeja Boboli (1938), oraz spektakl Księcia Niezłomnego Teatru Reduta (1927) i widowisko „Żywe szachy” (1939).
W 1930 przez trzy świąteczne dni Bożego Narodzenia odbyły się dni radiowe - z potężnych głośników na schodach ratusza nadawano świąteczne programy radiowe. Przed ratuszem po raz pierwszy też zapłonęła tysiącem świateł olbrzymia choinka.
Po wojnie Rynek Wielki gromadził tysiące osób 1 Maja i podczas Bożego Ciała, w 1970 odbyły się Wojewódzkie Dni Folkloru, w 1962 plenerowy spektakl teatralny, od 1976 regularnie Zamojskie Lato Teatralne, a także m.in. parokrotnie tłumne spotkania z prof. Zinem.
RYNEK WIELKI - WYDARZENIA PO 1980