W Zamościu znajdował się jeden z dwu (oprócz Muzeum Techniki) sprawnych polskich fiatów 508 II balilla z 1936 (955 ccm, 20 KM, ZMA-8400), od 1992 wł. Kryspina Piwowarskiego, wcześniej m.in. dra Tadeusza Onyszkiewicza, później wyszperana w starej stodole), od 1995 w rajdach.
Wartościową kolekcję posiadał Bronisław Kusiak: Willys MB z 1941, terenowy dodge 3/4 t. z 1942 oraz motocykle Sokół 600 z 1936 i Harleya Dawidsona z 1942, a także limuzyna Opel Admiral z 1967. Od 2003 stare samochody gromadzi i remontuje Edward Górniak (DKW F7 i IFA F8 z 1937, Austin z 1938, P-70 z 1958, Spartan, od 2008 Rolls-Royce z 1979).
Najstarsze z zarejestrowanych w 1990 samochodów to również Simca 1100 z 1938 (Mirosław Bojarczuk, ul. Szczebrzeska), Chevrolet 270 z 1950 (Zygmunt Kowalski) oraz Pobieda 202 z 1952 (Jan Zwarycz), Warszawa M20 z 1953 (Jerzy Łącki) i Warszawa M20 z 1955 (Antoni Palak), opel z 1955 (Stefan Dziuba), oraz Ford z 1957, Mercedes z 1958, Fiat 280 z 1959, Renault Dauphine z 1959, Pontiac Sedan z 1960.
W 1976-77 po Zamościu jeździł duży, odkryty mercedes z 1932 inż. Jarosława Filipiaka z PKZ (potem w Łodzi). Paweł Babiszewski posiada motocykl SHL04 z 1949 (wcześniej miał m-ki IŻ, Junek, Dniepr) a S. Piwowarski z 1952. W 2000 najstarszym w mieście sprawnym "maluchem" (1975) jeździli Barbara i Marian G. W 1992 w Arsenale eksponowano 16 zabytkowych motocykli. Zamość był kilkakrotnie miejscem zlotów pojazdów zabytkowych (osobne hasło: Rajdy samochodowe).
W 2022 odbył się zlot pojazdów z lat 1944-91, wśród nagrodzonych, z Zamościa był fiat 125p z 1988 (Jerzy Kot - II m.), fiat 126p z przyczepką 1987 (Paweł Karpiński - III m.), moskwicz 408 z 1973 (Jan Ferens - nagroda publiczności) oraz motocykl WSK 175 z 1975 (Krzysztof Kowalczyk - II m.). II Zlot z udziałem ok. 300 pojazdów zorganizowało Roztoczańskie Muzeum PRL. Podczas III Zlotu w 2024 (ponad 200) - najładniejszy - Fiat X 1/9 (1981 z Rzeszowa), II - Citroen 1CV4 (1972), III - Moskwicz 407 (1963), motocykle - Simson (1964), II - Dniepr (1965), III - WSK 125 (1965), wg publiczności - BMW (1989), następny Ford Y (1932). 2025 – najładniejszy i najstarszy Adler Triumf (1934), II – Citroen DS (1970), z Kalinowic i Żdanowa, motocykl jawa 250 (1960) przed MZ250 (1973), wg publiczności BMW E34 (1989) i Komar (1972) z Zamościa.
* W 1979 kierownictwo produkcji filmu Wyrok śmierci poszukiwało na terenie Zamościa do wypożyczenia samochodów osobowych prod. niemieckiej z 1935-45 i ciężarowych prod. francuskiej (Renault) i niemieckiej (Opel-Blitz).