Ur. w Zamościu, syn Henryka Skotnickiego, absolwent zamojskiego LO (1965) i UMCS 1970) - biochemia (początkowo na AM w Lublinie). Na pocz. l. 70. znalazł się w Australii, gdzie w ramach kontraktu stypendialnego z UMCS przez kilka lat pracował na Uniwersytecie w Canberze, tam zaangażowany w badania nad AIDS, był nauczycielem akademickim. Z żoną Mary pracowali też na Uniwersytecie w Kuwejcie. Studiował również reżyserię. Ma w dorobku współpracę reżyserską przy filmie Nie zaznasz spokoju (1977) M. Waśkowskiego.
Gdy zaprzestał pracę w laboratorium przeszedł kursy lotnicze (w młodości kurs szybowcowy) był pilotem samolotów transportowych (cargo planes). Posiadał mały samolot (Beech 35 Bonanza z 1948), którym wziął udział w Rajdzie Anglia - Australia (24 zabytkowe awionetki, ukończyło 11). 28 IV 1990 wylądował w Canberrze, w 35 dni przelatując 30 tys. kilometrów!  W młodości pasjonat kulturystyki.


 * B. Osborne - Spotykając się z matką w Paryżu, musiał codziennie wykonywać loty, aby nie wyjść z wprawy. Czy miał awionetkę? Wiem, że w Australii latał awionetka (swoją, czy wynajętą?) z matką na jakąś wyspę, gdzie łapali rzadkie owady (rodzaj koników polnych), które dostarczali do placówek zajmującym się zachowaniem unikalnych gatunków. Oboje z żoną prowadzili sklep ze strojami ukraińskimi (matka Antka pochodziła ze. wsch. Galicji).