W 1947  powstał z inicjatywy H, Rogińskiej teatrzyk kukiełkowy przy PLSP, zorganizowany pod kierunkiem prof. Eugeniusza Baranowskiego. Kukiełki autorstwa uczestników kursu dla dorosłych prowadzonego przez A. Klimka, przy dekoracji pomagali uczniowie Liceum, oprawą plastyczną zajmował się L. Pakulski. Wystawiono baśń Marii Kownackiej O straszliwym smoku i dzielnym Szewczyku, prześlicznej Królewnie i Królu Gwoździku. Teatrzyk lalek przy elektrowni (kier. Krystyna Kalinowska, 10 osób) przedstawił w 1953 O rybaku i złotej rybce a w  1956 Lisa Przecherę.
Do najbardziej znanych teatrzyków kukiełkowych należał "Zamojski Żaczek" przy Liceum Pedagogicznym (1957-64) prowadzony przez Stefana Kilarskiego, który w tym czasie dał 67 przedstawień (23 wyjazdowe), które obejrzało 13 tys. dzieci. M.in. O Smoku i dzielnym Szewczyku (premiera 19 X 1960) pokazanym na ogólnop. festiwalu w Puławach, też w tym roku O Kasi co gąski zgubiła.
Działały zespoły lalkowe przy MDK (osobne hasło), od 1971 pod opieką Ireny Przytuły. W MDK pasjonatką teatru lalkowego była Janina Lachowska, ob. "Okrąglaku". Od 1992 czynne także "Słoneczko" (przy "Okrąglaku"). W 1994 Teatr Lalkowy "Gucio" z MDK nagrodzono na VIII Forum Teatrów Szkolnych w Poznaniu (1994).