Powstała w 2 ćw. XIX w., nazwa od l. 20. XX w. - Nowe Miasto, dawniej Hrubieszowska. W Pinkasie jako Hrubieszowska Gasse, najdłuższa na Nowym Mieście, potocznie też Rabishever. Mieszkali przy niej rabini, bogatsi Żydzi. Do pocz. XX w. zamieszkała przez rodziny bałagułów (transport konny), z wyróżniającą ją zabudową - domy większe, z zamkniętymi z 4 stron podwórkami (wokół stajnie, składy). Z tej wg Pinkasu dobrze skomunikowanej ulicy, przez pokolenia wyłaniali się społeczni aktywiści i bojownicy; duchowi przywódcy i idealiści, istniało też gniazdo podziemia. W 1937 zamieszkała przez 482 osoby, w tym 85% pochodzenia żydowskiego.