Ur. w Gliwicach, jego ojciec był dyrygentem operetki śląskiej, pod koniec studiów został asystentem R. Satanowskiego, ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie (kl. dyrygentury), w której później wykładał, a umiejętności doskonalił w Sztutgarcie i Berlinie. Był asystentem dyrygenta w Teatrze Wielkim, w 1990 został dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej (do 2008) i Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej (od 2008 jej dyrektorem), był dyrektorem filharmonii w Jeleniej Górze (1991-95) i Kaliszu (1999-2005). W wyniku konkursu został w 2006 dyrektorem zamojskich "Namysłowiaków".
Jest czołowym polskim dyrygentem średniego pokolenia, laureat międzynarod. konkursu dyrygentów (1986). Premierą Idomeneo zainaugurował I Festiwal Mozartowski w Warszawie. Brał udział we wszystkich 18 edycjach tego festiwalu, jak i festiwalach mozartowskich  (m.in. Austrii, Holandii, Hiszpanii). Przygotował i wykonał z Operą kameralną jako pierwsi na świecie wszystkie dzieła sceniczne Mozarta. W repertuarze ma również 20 oper i baletów oraz bogaty zbiór utworów symfonicznych, od wczesnego baroku do współczesności. Występował w wielu krajach Europy, szczególnie często w Niemczech, ale także prawdopodobnie jako jedyny europejski dyrygent pracował z orkiestrą symfoniczną San Jose w Kostaryce (słynny dyrygent polskiego pochodzenia zastępował chorego dyrektora), odbył z nią tournée  po USA i Taiwanie!
Jest autorem muzyki do musicalu, muzyki teatralnej i filmowej, nagrywał muzykę do ok. 10 filmów (m.in. dla A. Holland, a także takich filmów, jak Tajemnica twierdzy szyfrów, czy popularnych seriali). W swoim czasie po Niesiołowskim prowadził niezwykle popularne, telewizyjne koncerty Z Batutą i humorem.
Zmienił charakter zamojskiej orkiestry, podniósł jej poziom. Pod jego kierunkiem nowocześniej grająca, nie stroni od docierania do szerokiej publiczności, stała się bardziej rozpoznawana, zdobywając uznanie szeregiem spektakularnych imprez muzycznych, m.in. koncertami poświęconymi M.Grechucie i muzyce włoskiej (Arte, cultura, musica e...), wystawieniem opery Straszny dwór, cyklem "Artyści Polscy w Janowi Pawłowi II hołdzie" - Patroni Europy i Polski (2009), Golgota Polska (2010), Święty (2011) - koncerty i nagrania, pop oratoriami (Miłosierdzie Boże, Psalmy Dawida, Na Boże Narodzenie), pop kantatą.
Współpracuje z muzykami jazzowymi i rockowymi, wykonawcami popowymi - w Sali Kongresowej w Warszawie występ z Jonem Lordem, legendarnym muzykiem Deep Purple, chętnie sięga do repertuaru operetkowego, musicalowego, rewiowego, do ponadczasowych evergreenów jak Over the Rainbow, czy Mona Lisa), muzyki latynoskiej, filmowej (także ilustrując na żywo projekcje  z czasów filmu niemego), przygotowuje koncerty dla dzieci (muzyka Disneya - Sala Kongresowa). Występuje też równolegle z innymi orkiestrami (np. Bydgoszcz, Płock, Olsztyn, Zabrze). Orkiestrę prezentuje na najbardziej prestiżowych scenach i w bezpośrednich transmisjach telewizyjnych (m.in. z zamojskiej Katedry).
Wyróżniony nagrodą Ambasador Kultury Zamościa 2008 i Osobowość Morando 2010, a w 2017 uhonorowany w zamojskiej Alei Sław. Wobec tak nietuzinkowej, wybitnej osobowości artystycznej, której Zamościowi pozazdrościć może każde miasto w Polsce razi swoista nieadekwatność - zawstydzające Zamość warunki pracy w pofortecznym lokum. Rodzina w całości związana z muzyką. Jest przewodnikiem beskidzkim.


 * Nie tylko Mozart... nagrał jako pierwszy w Polsce całą Pasję wg św. Jana J.S. Bacha,  koncerty fortepianowe e-mol op. 11 Chopina i d-mol op. 30 Rachmaninowa, w Finlandii z orkiestrą z Kuopio polską muzykę smyczkową, zrealizował w Hamburgu najsłynniejszą operę komiczną Haydna Świat na księżycu; i nie tylko Czarodziejski flet, ale takie arcydzieła jak Tosca, Madame Butterfly, Rigoletto, Nabucco, ponadto opery Pergolesiego oraz Stabat Mater.