Założony wiosną 1921 przy 23 p.p. przez kpt. Matjaszka z pomocą urzędnika wojskowego PKU Markowskiego, z piłkarzami tylko (3 drużyny). Od IX 1922 współtworzyły klub 9 p.p. i 3 p.a.l. Największą popularnością cieszyła się sekcja piłkarska, czołowa drużyna w wojew. w 1923 była w całości złożona z piłkarzy 9 p.p. Mecze wojskowych tłumnie odwiedzali mieszkańcy miasta. Później jednak jednak wartość sportowa zespołu osłabła.
Do rozwoju klubu przyczynił się gen. Bończa-Uzdowski. Uprawiano również lekkoatletykę, pływanie, kolarstwo, kręglarstwo, strzelectwo, łucznictwo, tenis, narciarstwo. WKS organizował tradycyjne biegi dookoła twierdzy, zawody strzeleckie, hippiczne, tenisowe i kolarskie, pokazowe walki bokserskie i francuskie. Zasłużonym działaczem i sportowcem był kpt Albin Habina. Prezesem klubu był m.in. mjr Jerzy Kierszniewski (od 1934). W koszarach powstała kręgielnia, w l. 30. za sprawą gen. Bortnowskiego powstały otwarte dla mieszkańców miasta stadion i pływalnia WKS.
W 1925 Stefan Gierczak z 9 p.p. został mistrzem i rekordzistą Polski w rzucie granatem, a  czołowym polskim skoczkiem w dal był Stefan Nalepa. Zawodnikiem WKS był mjr Jan Wrzosek - wicemistrz świata w strzelaniu, olimpijczyk i rekordzista kraju.


 * Wg statutu (1927): koszulki biało-czarne, spodenki czarne, flaga czarno-zielona z godłem, godło: miasto (?) na tarczy.
 * WKS znany jest ze swej subordynacji i ducha sportowego. Podczas wypadków majowych, gdy pułk z którego się rekrutuje się drużyna wyjechał nagle do Warszawy i w Zamościu nie było ani jednego gracza, drużyna nie stawiła się trzykrotnie na zawody mistrzowskie. Po powrocie pułk wysłał do związku odpowiednie wyjaśnienia. Związek załatwił tak sprawę, że zweryfikował wszystkie mecze na niekorzyść klubu, a na pisma wysłane kilkakrotnie nie raczył nawet odpowiedzieć. - Nie wiemy czy podobne postępowanie władz sportowych przyczyni się do rozwoju sportu na prowincji. "Przegląd Sportowy" 1926 nr 31.