Prawdopodobnie od chwili wybudowania wieży ratuszowej znajdował się na niej zegar miejski (osobne hasło). Drugi w mieście, zegar akademicki, (osobne hasło) zainstalowano w 1695, później wzniesiono zegarową wieżę. Na elewacji Akademii znalazł się także zegar słoneczny (osobne hasło: Zegary słoneczne). Miał być zegar na Nowym Mieście w nowej kamienicy Stanisława Ramsa na Nowym Rynku (1948), lecz pojawił się dopiero 30 lat później na kościele św. Krzyża. W 1993 ustawiono "pseudozegar" przed "Hetmanem" (działa dopiero od 1999). W I LO była sala pod zegarem (1951). Reklamowe zegary elektroniczne zainstalował przy ul. Piłsudskiego "Tygodnik" (DT "Hetman") i "Kronika" (Dom Czynszowy, do 2015).


 * Rozporządzeniem Naczelnego Wodza zaprowadza się koniec czasu letniego z 1 października 1916. Posterunek żandarmerii w Zamościu i Szczebrzeszynie ma uważać na uregulowanie zegarów publicznych (Dz. Urzędowy Obwodu Zamoyskiego, nr 16).
 * Ogłoszenie z 2012 osoby z Zamościa sprzedającej 19 zegarów po dziadku kolekcjonerze -  2 ścienne ("Gustav Becker"), pozostałe kominkowe (m.in. "Bentima", "Unghans", "Enfild", "Foregin", "F.M.S.") za 5 tys. zł.