nagłówek

KAMIENICA LIPOWSKICH, ul. Staszica 15

Też w aktach, zw. kamienica Koniakiewiczowska. Piętrowa, podcieniowa, w zwartej zabudowie. Wzniesiona ok. 1630, jeszcze jako parterowa, przez aptekarza Bartosza Lipowskiego, budowniczym był jego teść Jan Wolff. Później blisko wiek własność m.in. Koniakiewiczów, ok. poł. XVIII w. Michał Pruski (nadbudował piętro), w XX w. do renowacji Gałaszkiewiczów, m.in. Andrzeja. Wyróżnia się fasadą ujętą boniami i polichromowanymi pionowymi podziałami. Obok prostokątnego portalu z nadprożem i owalnym nadświetlem posiada jeszcze trzy portale w sieni. W tylnej izbie parteru na sklepieniu dekoracyjne listwy z dzwonkowym motywem.
Do 1950 mieściła na tyłach małą piekarnię Michniewicza. W izbie tylnej po II wojnie znajdowała się pracownia PLSP, w trakcie renowacji usunięto malowidła ścienne imitujące dawną dekorację oraz współczesne prace. Ob. mieści się tam Muzeum Fotografii.


 * W 1709 oszacowana na 7,5 tys.zł i była w ruinie - Izba wielka bez okien, bez drzwi, tynkowanie z muru spadłe, sklepienie w alkierzu porysowane, w drugim alkierzu górnym pełno rumowiska, mur w izbie wielkiej porysowany od strony kuchni i piwnicy, pod izbą wielką drzwi nie masz. W jednym oknie piwnicy krat nie masz. Dachu i wiązania niemasz. Odrzwia kamienne popadały się. Zagrody na tyle niemasz, studnia przywalona.
 * W 1992 na krótko otwarto sklep mięsny z wyrobami ze Żdanowa.

Czytany 1241 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 08 listopad 2022 18:34

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

26828092

Wyświetleń