nagłówek

KAMIENICA UL. ŻEROMSKIEGO 11 i 11A

Obiekt dawnego Teatru Miejskiego, wł. Ptaszyńskiego. Przebudowany przed I wojną światową na mieszkania i na parterze pomieszczenia handlowo-usługowe oraz restaurację. Od czasu I wojny prowadzili ją kolejno B. Szymański, F. Stolarski, K. Stefaniak (6 pokoi i 2 kuchnie), od 1936 „Oaza” K. Dębowskiego. W 1945 na krótko otworzono w niej cukiernię "Lena". W latach międzywojennych, mieszkał tam H. Świątkowski, w różnym czasie również malarz E. Kopciński, cukiernicy Puszczyńscy i Pachutowie, wdowa po burmistrzu Kosmalskim, wspomniany Stefaniak oraz Stefan i Jan Ptaszyńscy (przed wojną dom nr 11 i 13).
Mieściły się tam po wojnie w różnych okresach m.in. wypożyczalnia naczyń i magiel, świetlica dla dzieci PSS, biura spółdzielni kominiarskiej, Związku Głuchych, biuro "Pax", szewc (Grela), modystka, naprawa maszyn biurowych (Kołtun, Izdebski), naprawa RTV (Sawicki, Malinowski, Gdula), butik (Kapłonowa), potem części do samochodów, ob. sklep obuwniczy.
Od 1978 wł. państwowa. Jeden z ostatnich domów staromiejskich, który nie doczekał dotąd renowacji. Za długą fasadą od 2016 znajduje się urządzany przez Romana Sawę oryginalny, odwiedzany przez turystów, ogródek.

Czytany 198 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 24 sierpień 2023 13:17

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

26828121

Wyświetleń