nagłówek

KATEDRALNA KAPLICA P.W. MATKI BOŻEJ ŁASKAWEJ

Pierwsza po stronie płn., konsekrowana w 1637 pod wezwaniem św. Kazimierza (relikwie; św. św. Sebastian, Jacek, Marcin), potem także Zwiastowania NMP, natomiast w XVII w. poświęcona została św. Janowi Nepomucenowi. Jeszcze raz zmieniła wezwanie, gdy w nowym późnobarokowym ołtarzu umieszczono w 1803 cieszący się kultem wiernych obraz Matki Boskiej Opieki (też Matki Bożej Łaskawej). Zniszczone figury żołnierza i św. Marii Magdaleny przerobiono na św. Floriana i św. Jana Nepomucena. Między kolumnami stoją figury św. Heleny cesarzowej i św. Jadwigi Królowej. Kaplica posiadała niegdyś polichromie, a ołtarz do l. 60. był w kolorze czerwono-wiśniowym.


 * W kaplicy MB Łaskawej z pocz. XIX w. Była dolna zasłona ołtarza z pięknego pasa tureckiej roboty (dar Józefa Strzembosza). W 1811 ołtarz przykryty był białym muślinowym obrusem w kwiatki, filary kaplicy przykrywała czerwona tkania obszyta złotą taśmą, w oknie kaplicy karmazynowe firanki z cienkiej błyszczącej kitajki (dar mieszczki Agaty Danilewiczowej).
 * W 1715 w wizytacji z 1715 zapisana - kaplica św. Kazimierza inaczej Zwiastowania i ołtarz św. Kazimierza, gdzie teraz jest Zwiastowanie, w 1729 - prostej budowy ołtarz z pięknym obrazem Zwiastowania, a w 1750 - malowany ołtarz Jana Nepomucena.
 * Potocki - Kaplica MB Łaskawej z obrazem niewielkim miernego, cały pokryty wyzłacaną blachą - w ścianie ratusza w nurze gł. odwachu. Gdy francuscy żołnierze szydzili z niego i naśmiewali się, przeniesiony do Kolegiaty. Pieszko - W czasach groźnych dla miasta, wojen, pomorów tu modlono się. Sochańska - Najświętsza Pani Odwachowska

 

Czytany 424 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 17 marzec 2020 16:26

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

21955137

Wyświetleń