nagłówek

KIRKOROWICZOWIE (XVII w.) rodzina bogatych kupców ormiańskich

Andrzej Kedziora listopad 14, 2012

Przybyli z Tochatu. Warterys był m.in. wójtem i ławnikiem gminy ormiańskiej (1628-45), starszym kościelnym (erespohan), zapisał kościołowi pięć domów. Miał z kupcem z Brodów spółkę handlującą kobiercami perskimi, sprowadzał też w dużych ilościach inne kosztowne towary, np. w 1621 w Jassach  kupił 1300 safianów. Dał córkom (miał ich cztery) w posagu po 54 tys. zł.
Jego brat Abraham, najbogatszy kupiec w Zamościu, który transakcje załatwiał nierzadko w Konstantynopolu i Lizbonie (zmarł w drodze), pozostawiając po sobie majątek wartości 900 tys. zł. Zasłynął też z racji wielokrotnych konfliktów z prawem (pobicia i napady), tytułujący się już "urodzonym" Mateusz - krewka, barwna postać Zamościa końca XVII w., skądinąd właściciel 16 ksiąg, w tym Biblii.


 * Z 4 córek Warterysa - Katarzyna w 1640 wyszła za Krzysztofa Balejowicza, także mając z nim 4 córki i syna), on sam później ożeniony z Ewą Kisterowicz mia 3 synów i 3 córki. Pozozostałe córki Warterysa - Anna wyszła za Auxentego Owanisowicza, Marianna za Jana Bartoszewicza i Róża za Mikołaja Hadziejowicza.,
 * Na Mateusza skarżył się sukiennik, że bił go konewką aż się rozsypała, innym razem przez okno wszedł i mieszczkę porwał, jeszcze innym razem wywabił chirurga zamojskiego i zgwałcił jego służącą Marynę.

Czytany 930 razy Ostatnio zmieniany środa, 03 lipiec 2019 17:50

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

19646721

Wyświetleń