nagłówek

MAKSYMILIAN HABSBURG (1558-1618) arcyksiąże, syn i brat cesarzy austriackich, pretendent do tronu polskiego

Andrzej Kedziora styczeń 08, 2013

Popierany przez część magnaterii, mimo wyboru Zygmunta Wazy, postanowił siłą zdobyć koronę. Wkroczył do Polski, na przeciw jego wojsk stanął Jan Zamoyski, gromiąc Maksymiliana pod Byczyną (24 I 1588). Ujęty w niewolę arcyksiąże trzymany był w Krasnymstawie. Na pocz. III 1588 podczas zapustów zaproszony przez kanclerza do Zamościa, trzymał do chrztu córkę Hetmana. Czas ten spędzić miał na zabawach i przyjęciach. Został wówczas uroczyście wprowadzony Bramą Lubelską. Później stąd z honorami odjechał na dalszy pobyt do zamku krasnostawskiego. Na wolność wyszedł po roku czasu. Na pamiątkę, aby nikt znamienitszy tą bramą już nigdy nie przejechał - została przez Kanclerza zamurowana. 
Istnieje też przekaz, jakoby trzymany był w pomieszczeniu nad bramą, Tradycja utrzymuje też jakoby w bramie była umieszczona wykuta z kamienia osoba w łańcuchach mająca przedstawiać arcyksięcia, zniszczona dopiero ...przez Austriaków. Istnieje do dzisiaj w Domu Gotyckim w Puławach kamień wyjęty z bramy przez którą Jan Zamoyski prowadził Maxymiliana (treść napisu), który w 1948 próbowało odzyskać zamojskie muzeum.


 * Jak zaświadcza diariusz niejakiego Reszki - Arcyksiąże Maksymilian popijał wesoło, z kardynałem Batorym bardzo serdecznie się znosił. Trzy dni tamże popijając zabawił, lecz w pląsy puścić się nie chciał. W Popielec (2 III) odprowadzono go z wielkim orszakiem do Krasnegostawu.

Czytany 2034 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 czerwiec 2019 13:09

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

26816419

Wyświetleń