nagłówek

MICHAŁ KORYBUT WIŚNIOWIECKI (1640-1673) król Polski

Andrzej Kedziora grudzień 29, 2012

Był synem Gryzeldy, córki Tomasza Zamoyskiego, prawnukiem założyciela Zamościa, w którym w młodości mieszkał łącznie kilka lat. Bywał tu również wiele razy, jako król (od 1669). Wraz z królową Eleonorą odbył uroczysty wjazd do miasta (otrzymał pozłacane klucze od bram miejskich), goszcząc tu 19-26 IX 1671. Jeszcze raz zajechał na dwa dni do Zamościa jesienią następnego roku. Znał 7 języków, ale jak mówiono złośliwie, w żadnym nie miał nic do powiedzenia. Zm. na katarową affekcję.
W czasie krótkiego panowania (był słabego zdrowia) niczym się nie odznaczył. Wg Jana Paska Jan Sobiepan miał o nim powiedzieć: podobniejszy on mydło z krupą po Zamościu nosić, aniżeli królować. dla równowagi przytoczyć można opinię o Królu B. Rudomicza, który go znał i lubił. Dedykowano mu szereg wydanych w Zamościu druków. Ostatnia konferencja historyków (2021) złagodziła dotychczasową  opinię o jego nieudolności.


 * Uroczysty wjazd Michała do Zamościa odbył się o godzinie 4-tej po południu. U bram delegacja władz miejskich złożyła monarsze klucze. Król oddał je wnet składającym i w ciepłych słowach odpowiedział na powitanie mieszczan. Szkoda tylko, że przygotowanej pieczołowicie na tę okazję paradzie przeszkodził ulewny deszcz (z dawnych kronik).

Czytany 1401 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 sierpień 2022 10:59

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

21979154

Wyświetleń