nagłówek

NAPOLEON i ZAMOŚĆ

czerwiec 11, 2021

1809, wiosną na drogach Niemiec, Napoleon do Tomasza Łubieńskiego (szwoleżera gwardii cesarskiej, później generała) – Co tam u was Polaków słychać? Łubieński - Powiadają nam, że odzyskamy nową Galicją. A cesarz natychmiast – Et Zamosk aussi (i Zamość także). To zdanie miano przypisywać Walewskiej, która miała nalegać na przyznanie Zamościa Księstwu Warszawskiemu.
1810 – „W uwagach o twierdzach polskich” Napoleon nie wspomina o Zamościu.
1811, kwietniu – Nie znam Zamościa, ale jeśli potrafi się obronić – musi być dostatecznie uzbrojony z zaopatrzony na co najmniej 6 miesięcy i posiadać nie najsłabszy  garnizon. Jeżeli nie – ewakuować artylerię do Warszawy, a umocnienia wysadzić.
Zamość, wg cesarza - znajduje się poza głównymi liniami operacyjnymi, a twierdza za mała i zupełnie bezużyteczna. Duży i ważny jest tylko Modlin. Wobec przypuszczalnej inwazji rosyjskiej Zamość musiałby się bronić 3 miesiące, ale zredukować artylerię na przestrzeni obronnej Zamościa do 12-16 dział, resztę oddając dla Warszawy i Modlina.
Opinia Napoleona ewoluowała jednak – w mojej opinii  musimy pracować nad tym, aby Zamość doprowadzić do stanu obronnego, dostarczając tam wyposażenie i uzbrojenie na 5 miesięcy obrony z zastrzeżeniem nie przerywania dostaw do momentu, gdy będzie zabezpieczony ze wszystkich stron i nie stanie na czele dobry dowódca i dobry inżynier fortyfikator. Sprawiła to bliskość granic z Rosją i wyznaczenie twierdzy roli osłonowej. Zamość miał pełnić rolę zapory od strony południowo-wschodniej. Stało się w 1813. (dr J. Feduszka "Tygodnika Zamojski", 2021)

Czytany 401 razy Ostatnio zmieniany piątek, 11 czerwiec 2021 20:02

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

23100108

Wyświetleń