nagłówek

ORDYNACJA BEZ ORDYNATA

Andrzej Kedziora luty 27, 2013

Po bezpotomnej śmierci III ordynata i pod nieobecność jego żony ordynację opanowała bezprawnie siostra zmarłego Gryzelda Wiśniowiecka. Nie dopuściła do złożenia przysięgi przez Zdzisława Zamoyskiego z młodszej linii rodu - prawnego sukcesora ordynacji, nie wpuściła do miasta Marysieńki, która stanęła tu w VI 1665 z oddziałem piechoty. Rządziła nią do swojej śmierci (1672). Sejmiki szlacheckie brały w obronę Zamoyskich. W 1666 doszło do nasilenia zatargów i zajazdów na ordynację współdziałających spadkobierców, którym w kolejnych latach nie bez gwałtów i okrucieństw, udało się odzyskać część ordynacji. Później ordynację przejął syn jej siostry Joanny Barbary - Stanisław Koniecpolski (1673-76).
Ordynacja była przedmiotem sporów i procesów między uzurpatorami i prawowitymi spadkobiercami aż do czasu gdy 15 I 1674 Sejm potwierdził Zamoyskim prawo własności. Król przyznał ordynację Marcinowi Zamoyskiemu (osobne hasło) z bocznej linii rodu. Wskutek stawianego oporu wróciła do Zamoyskich dopiero w 1677.


 * Koniecpolski wynosząc się z Ordynacji  dopuścił się wielu zniszczeń, zabrał znaczną część nader szacownych pamiątek i dokumentów tak historycznych jako i familijnych, przewiózł je po kryjomu do Koniecpola, gdzie przeszło półtora wieku w okryciu zostawały, i zaledwie częściowo już za naszej pamięci, odzyskać się udało Stanisławowi Kostce Zamoyskiemu i jego synowi. ("Gazeta Warszawska" z 1856)

Czytany 938 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 17 grudzień 2019 17:48

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

17112787

Wyświetleń