nagłówek

PAWLICKI BONAWENTURA MACIEJ (1933-2019) profesor Politechniki Krakowskiej, architekt

Andrzej Kedziora grudzień 30, 2012

 Ur. w Krakowie, ukończył Politechnikę Krakowską. 30 VI 1966 obronił pracę doktorską związaną z konserwacją Zamościa, od 1993 dr habilitowany, od 1997 prof. nadzwyczajnym, on sam był promotorem 5 rozpraw doktorskich, z-cą dyrektora Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków PK. Uczestniczył w prowadzonych przez prof. Wiktora Zina badaniach architektonicznych Zamościa. Od 1967 związany z Zamościem służbowo, m.in. jako zastępca dyrektora ds. technicznych MZBM, następnie DOZZM (1972-73), był brany pod uwagę jako pierwszy miejski konserwator zabytków. Jest jedną z najbardziej zasłużonych osób dla renowacji zamojskiego Starego Miasta. Współautor projektu rekonstrukcji attyk kamienic ormiańskich, badań nad pałacem, a także autor projektu amfiteatru (1971-75, także nazwy kawiarni - "Widokowa"). Uczestniczył w pracach studialnych i badawczych nad zabytkami Krakowa i innych miast płd. Polski, konsultant i rzeczoznawca. Był autorem cennej monografii Kamienice mieszczańskie Zamościa (1999) i artykułów dotyczących problemów konserwatorskich Zamościa.
Od 2005 wykładał przez kilka lat na WSZiA w Zamościu. W 1998 wystąpił do ministra kultury przeciw wymianie na nową drewnianej konstrukcji wieży kościoła św. Mikołaja, a w 2010 zaprotestował przeciw zastąpieniu nowymi ratuszowych schodów (wyd. Najnowsza historia schodów ratusza w Zamościu). Autor ponad stu publikacji naukowych, laureat wielu odznaczeń i wyróżnień, m.in. nagrody ministra (1983), Honorowy Obywatel Miasta Zamościa (2019), odznaczony Krzyżem Oficerskim OOP, Medalem srebrnym "Gloria Artis". Malarz amator. Spoczął na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.


 * Dr Maciej Pawlicki, architekt z Krakowa, pracuje w obecnie w Zamościu jako konsultant naukowy (o dość niejasnym statusie, bo zawieszony między Dyrekcją Odnowienia a MZBM) też chce się zabierać z Zamościa - Bo człowiek codziennie nie jest w stanie przebijać muru. Jeśli Dr Pawlicki ustąpi, nie przyjdzie już także do Zamościa pięciu studentów z IHiKZ Politechniki Krakowskiej, którzy mieli zamiar pracować dla Zamościa pod jego kierunkiem. (M. Szejnert Nikt nam nie wybaczy Zamościa? "Literatura" z 1973)
* Praca doktorska - Problemy konserwatorskie Zamościa i ich związki z rozwojem gospodarczym i urbanistycznym miasta.
 * W l. 70. prasa podała o odkryciu przez niego w starym piecu rysunków Zamościa gen. Malletskiego z 1812.
 * Uzasadnienie do tytułu Honorowego Obywatela - jako wyraz wdzięczności za rozsławianie miasta oraz działalność artystyczną, architektoniczną i konserwatorską zabytków Miasta Zamość.

Czytany 1298 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 28 lipiec 2020 19:47

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

21209241

Wyświetleń