nagłówek

SZPEROWIE rodzina żydowska wywodząca się ze Szczebrzeszyna

Andrzej Kedziora styczeń 04, 2013

Na pocz. XX w. zamieszkał tu drukarz Szaja Szper (osobne hasło), po którego śmierci zakład prowadziła żona Chawa (ur. 1875, zamordowana przez hitlerowców na ulicy w Zamościu wg innych w Bełżcu). Wyprzedzała epokę - nosiła spodnie, co rano kąpała się w rzece nawet w najzimniejsze dni. Potem drukarnią zajmował się syn Aleksander (1900-1941), mieszkał przy ul. Sienkiewicza, zginął jako żołnierz  pod Smoleńskiem. Szperowie Szaja i Chawa mieli jeszcze córki:

 - Perla (zw. Pepa) - znana piękność (udział w konkursach piękności), zamężna Perelmuter (mąż siostrzeńcem Pereca), mieszkała w Białymstoku, tam zamordowana.
 - Szajndł (Sonia) - "wieczna" studentka (UW), kierowniczka Instytutu Głuchoniemych w Warszawie, jak Korczak zginęła prowadząc na śmierć dzieci, odwiedzała Zamość ze stosami czekolady, miała narzeczonego, ale nie miała czasu na matrymonialne sprawy.
 - Chana (Anna) - absolwentka zamojskiego gimnazjum i Uniwersytetu Warszawskiego, polonistka, dziennikarka, żona prezesa Związku Patriotów Polskich w ZSRR Abrahama Lewina, ona sekretarzem ZPP. Ich córka Ewa Barzeew (osobne hasło) - prezes Związku Żydów Wychodźców z Zamościa.

Czytany 763 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 01 styczeń 2013 00:00

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

19396778

Wyświetleń