nagłówek

FRYZJERSKI ZAKŁAD W DOMU CENTRALNYM

Najstarszy zakład usługowy na Starym Mieście, otwarty w 1912 w Domu Centralnym przy ul. Żeromskiego 3. Początkowo znany jako "Wacław", prowadzony przez Wacława Wawrzyszaka potem potem aż do czasów powojennych przez syna Jana Wawrzyszaka. Był to najbardziej bardziej znany, renomowany zakład w Zamościu, z damskim i męskim salonem, także przez kilkadziesiąt lat po wojnie. Przed 1939 miał filię na stacji autobusowej.
W XII 1942 ograbiony przez Niemców. W 1944 J. Wawrzyszak zarejestrował z Janem Karwatem zakład początkowo krótko przy ul. Staszica 29. 15 XI 1950 lokal w DC przejęła spółdzielnia "Rozwój". Z pocz. 1954 stał się zakładem Rzemieślniczej Spółdzielni Pracy Fryzjerów, później przez wiele lat kierował nim Jan Karwat a potem Stanisław Michalski, częścią damską najdłużej Wanda Osiewicz. Obecnie tylko zakład męski.


 * Zakład uznany i uczęszczany przez cały świat zamojski. Utrzymywał on swe wyłączne stanowisko aż do ostatniej wojny, skutecznie broniąc się przed wszelką konkurencją. Tu spotykało się mnóstwo znajomych, słuchało ostatnich plotek, kawałów i innych nowinek. (ze wspomnień Z. Klukowskiego).
 * W 1923 podczas licytacji zakładu po W. Wawrzyszaku znalazły się wycenione na 817 tys. mk - maszynki do strzyżenia, aparat dezynfekcyjny, pulweryzator, żelazka do wąsów i włosów, peruki a także fotele. lustra, obraz w ramie, zegar ścienny, szafa, kanapka, taboreciki.

 

Czytany 49 razy Ostatnio zmieniany środa, 14 październik 2020 17:17

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

17433952

Wyświetleń