Założona została w czasie I wojny świat. przez spółkę Tobiasz Fuks i Zygmunt Zipser przy istniejącym od 1910 tartaku Fuksa. Fabryczka przy wyjeździe od Lublina (róg ul. Lubelskiej i Granicznej) zatrudniała ok. 20 osób, zajmując się m.in. sprzedażą mebli wiedeńskich i reperacją (1918). W 1924 F. i E. Zipserowie zbudowali fabrykę mebli giętych, ale częściowo też produkowali meble skrzyniowe (1925 - 45 prac.).
Fuks współpracował z ich giętarnią, w 1924 12 robotników (giętarnia 25), rocznie do 6 tys. krzeseł.Później zakład podupadł, a właściciel mieszkał przez kilka lat w Warszawie. W 1930 wrócił, rozbudował zakład czynny jako Giętarnia Mebli Bukowych i Tartak Parowy Sp. F. Zipsera, rozwijając produkcję krzeseł (1936 - 800 szt. dziennie, 145 prac.), sprzedawanych nawet do Afryki. Przy firmie znajdowała się świetlica robotnicza.W 1940 oprócz mebli (giętych i stolarskich) powstawały tam beczki, sanki, trzonki.
W czasie okupacji urządzono stolarnię w bóżnicy. Produkowano głównie na potrzeby wojska (szafy, biurka). Wzrosło znacznie zatrudnienie. Zipser mimo, że podawał się za Niemca, dobrze zapisał się w pamięci zamościan. W przeddzień wyzwolenia opuścił miasto, a fabrykę jako mienie poniemieckie przyjęła po wojnie Dyr. Lasów Państwowych, w 1948 Tartak Parowy i Giętarnia Mebli Bukowych sp. z o.o. Lubelska 76 stały się własnością Warszawsko-Łódzkich Zakładów Przem. Drzewnego. Na bazie tego zakładu powstały Zamojskie Fabryki Mebli.