Męski kwartet, ob. trio wokalne, jeden z popularniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rozrywkowej, którego członkowie, pochodzą, co jest bez precedensu w Polsce, z jednego miasta - Zamościa. Witold Paszt w grupie "Victoria Singers" (przyhotelowy klub nocny "Czarny kot") nawiązał współpracę z Andrzejem Koziołem (wcześniej Grupa Rh-, Teatr na Targówku), oraz Grzegorzem Markowskim i dwiema dziewczynami. Wystąpili m.in. w Opolu jako grupa towarzysząca.
Po jej rozpadzie, drugi z nich przyprowadził Ryszarda Rynkowskiego i jesienią 1978 w trójkę dokonali pierwszych nagrań. 7 IV 1979 doszedł Jerzy Słota (wcześniej pracował z Pasztem w WDK w Tarnowie). Szefem zespołu był wówczas Marek Skolarski (twórca zespołu "Klan", wymyślił nazwę, pisał teksty), a współpracowali z orkiestrą Aleksandra Maliszewskiego ("Alex-Band"), później "Koman Band". Układy choreograficzne ćwiczył z zespołem młody Janusz Józefowicz.
Debiutowali w V 1979 podczas Poznańskiej Wiosny Estradowej. Odnosili sukcesy na festiwalach w Opolu (1979 - III nagroda za Masz w oczach dwa nieba), Sopocie (1980 - I nagroda i nagroda publiczności, In the Mood i Bananowy song), Bratysławie (1980 - Złota Lira za interpretację czeskiej piosenki Zanim zasnę i brązowa za Bananowy song) i Rostocku (1981 Grand Prix). Szybko zyskali wielką popularność budząc uznanie niezwykłą sprawnością wokalną i wszechstronnym repertuarem (standardy jazzowe, ballady, pop, reagge, rock, funky, piosenki retro). Wygrali również plebiscyt na wykonawcę roku 1979. Później zespół występuje przeważnie zagranicą, zwłaszcza w ośrodkach polonijnych USA (nawet po 2 miesiące, a w 1992 jeszcze dłużej), CSRS i NRD (7 miesięcy w rewii Friedrichstadt Palast), Kanadzie, Australii, RFN, Holandii, Szwecji, Bułgarii, ZSRR, na Kubie (1980), w 1982 w Wilnie 6 koncertów obejrzało ponad 30 tys. osób. Znikają jednak z polskich list przebojów.
W 1987 Rynkowskiego zastąpił Dariusz Tokarzewski. Z pocz. l. 90. zespół "zakotwicza się" w Zamościu (próby). W 1995 należeli do najpopularniejszych artystów polskiej estrady i telewizji (m.in. "Piosenki biesiadne", kolędy dla TV2), wystąpili w MSWJ (1986), uhonorowani zostali biznesową nagrodą - "Złotym Asem" (1996). Latem 1996 zespół opuścił Andrzej Kozioł, a w 2020 Jerzy Słota, jego miejsce zajął Mariusz Matera z Chełma. Przez wiele lat należeli do stałych wykonawców popularnych, cyklicznych "gali piosenki" (TV2), a W. Paszt lider zespołu występuje w nich również solo i jest obecnie najpopularniejszym w Polsce mieszkańcem Zamościa.
Występowali wielokrotnie w Zamościu (do 1985 sześć koncertów), w 1999 świętowali tu jubileusz podczas "Pikniku dwójki". Występowali w innych okolicznościach, np. przed ...meczem bokserskim "Hetmana" (1990). W 2018 znaleźli się w zamojskiej "Alei Sław" - płyta z odciskami butów (wszyscy nr 44).
Największe przeboje: Masz w oczach dwa nieba, Bananowy song, Szczęśliwej drogi, A gdyby tak, Już czas, Lucy, Ale feeling, Zabiorę cię Magdaleno, Rycz mała rycz, A ty kochaj mnie, Nie tak serio. Nagrali 13 LP i CD (m.in. za Monte Carlo is Great Złota Płyta, 400 tys. egz.), w tym 5 za granicą (trzy dla Suprahonu, m.in. Sing, sing z orkiestrą Gustawa Broma, 1988) oraz 4 single (jako pierwsze - dwa utwory The Bee Gees). Ostatnie płyty: Cudowna podróż (1996) i Moda i miłość (1998), kolędy w kościele w św. Lipce. Zespół na pożegnanie nagrał teledysk do ostatniej piosenki W. Paszta Rzem do której zaproszono znanych polskich artystów (m.in. Majewska, Błażejczyk, Jeżowska, Trojanowska, Piaseczny, Brzozowski, Krzywy). Powstał Nowy Vox, z D. Tokarzewskim i J. Słotą i M. Materą.


 * Witold Paszt (1953), szkoła podst. nr 5, Techn. Hodowlane, gra na flecie, pianinie i gitarze; Andrzej Kozioł (1949), szkoła podst. nr 1 i 6, Liceum Pedagogiczne, gra na skrzypcach i fortepianie; Jerzy Słota (1952), szkoła podst. nr 3, Techn. Budowlane, szkoła muzyczna, gra na fortepianie, gitarze, perkusji; Dariusz Tokarzewski (1960), szkoła podst. nr 3 i 10, II Liceum Ogólnokszt., szkoła muz., gra na gitarze  wiolonczeli.Trzej ostatni byli wcześniej nauczycielami, a Jerzy także dyrektorem GOK; dwaj pierwsi mieszkają w Zamościu, Jerzy w Lublinie, ob. Lubinie, Dariusz w Świdniku; Dariusza uczył w szkole Jerzy, który jest kuzynem Witolda; wszyscy żonaci (w kolejności: Marta, Monika, Anna, Mariola), 5 córek i 2 synów, średnia wzrostu 182 cm (najwyższy Dariusz 188 cm).
 * Rynkowski miał zajmować się kompozycją, Paszt aranżacjami wokalnymi, Słota ruchem scenicznym, Kozioł był ekspertem od tekstów.

 * Opinie z 1980  A. Jaroszewskiego (prezes PSJ) - Vox najlepsza polska grupa wokalna, opinia W. Parzyńskiego  (lider grupy Novi) - Ogromna nowość. Tak dotąd u nas nikt nie próbował śpiewać. Bardzo mi się podobają.
 *
Na początku kariery występowali w ciemnych spodniach i białych marynarkach, później w garniturach w pepitkę, białych koszulach, z czerwonymi muszkami, później firma z Białegostoku podarowała zespołowi eleganckie smokingi, tzw. hiszpanki.
* W Sopocie nagrodą był jacht "Konrad V", niestety, nie mogli skorzystać z rejsu nim, po dłuższym cumowaniu przy gdańskim nadbrzeżu, został przez nich sprzedany.
 * Płyta CD Złota Kolekcja - Bananowy song (2001): 1. Bananowy song (R) 2. A gdyby tak (R) 3. Masz w oczach dwa nieba (R) 4. Zabiorę cię Magdaleno (R) 5. Słyszę w tobie cichą blue nutę (R) 6. Pogrążona w sobie (A. Maliszewski) 7. Ale feeling (R) 8. Lucy (R) 9. Dopiero dziś (R) 10. A ty kochaj mnie (P) 11. Zielonooka (S) 12. Cała ty (S) 13. Ta czarna owca (P) 14. Graj na cztery ręce (S) 15. Nie martw się (K. Wagner) 16. Jest inaczej (S) 17. Hallo? Ach to Miłość (W. Chróst) 18. Szczęśliwej drogi już czas (R)