Ur. w Stefanowie (wałbrzyskie), ojciec był komisarzem na Ziemiach Odzyskanych. Prawie całe życie związany z Zamościem, ukończył I LO, studiował ekonomię na SGPiS i UMCS. Był dziennikarzem "Wspólnej Pracy" (1977-81). Współpracował m.in. z Zamojską Telewizją Kablową, prowadził programy publicystyczne ("Z prasy") i satyryczne, związany też z Klubem Młodej Inteligencji. W wizytówce pod nazwiskiem miał wpisane "Człowiek". Jego sylwetka, lekko pochylonego, z założonymi do tyłu rękami, nieśpiesznie przemierzającego zamojskie ulice, dobrze znana była mieszkańcom miasta. Mieszkał przez wiele lat na Starym Mieście.
Mąż Ewy Lipczyńskiej kanclerz Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Zamościu, córka Małgorzata Lipczyńska, aktorka i tancerka teatru w Łodzi, podczas ZLT wystąpiła w 2013 (monodram napewnopomoże) i 2023.


* M. Lipczyńska - Miał ogromny dystans do siebie i do świata, wielką wrażliwość, a przy tym inteligencję i refleksyjność. To wszystko co się działo wokół, traktował z przymrużeniem oka, nawet te najważniejsze sprawy. Zawsze miał ten uśmiech w kąciku ust, który wydaje mi się, pozwalał po pierwsze - stanąć trochę z boku, a po drugie - przetrwać i patrzeć z szerszej perspektywy na to, co się dzieje.