23 V 1984 z paroma tysiącami zamościan odbył dwukrotnie seans słynny Stanisław Nardelli. 20 II 1991 w hali seans psychoterapeutyczny z Anatolijem Kaszpirowskim.
W 1980 rozpoczął działalność Tomasz Sałek - masaże lecznicze, eliminowanie stresów i nerwic sugestią i hipnozą. Od 1977 mieszka w Zamościu Stanisław Kwasik, prowadząc od 1990 gabinet psychotroniczny Szkołę Rozwoju Duchowego (metoda analizy świadomości w czasie transu wizualistycznego), dostałem przekaz stamtąd z Góry - twierdzi - potrafię wykorzenić z mózgu pamięć urazów, wtedy choroba znika. W 1984 powstał przy Klubie Nauczyciela ZNP Klub Radiestezji i Bioenergoterapii.
Akupunkturą leczył lek. neurolog Dariusz Ciuba (od 1991) i Jerzy Tokar. W 1997 powstał Gabinet Medycyny Tybetańskiej (ul. Żeromskiego 26). W 1 poł. l. 90. przy ul. J. Zamoyskiego firma "Edgar" psychotronika, bioenergoterapeuty, masażysty, kręgarza Edwarda Gąski (zatrudniał uzdrawiaczy z Ukrainy, planował zatrudnienie 20 Chińczyków), zajmowała się m.in. odnajdywaniem zaginionych, ob. Firma Usług Medycznych i Rehabilitacyjnych "Edgar". Firma ta w 1991 wprowadził na zamojski rynek specyfik "Mumio". W 1997 powstało centrum psychotroniczne "Mandala" z szerokim zakresem usług, m.in. reiki, widzenia paranormalne, odszukiwanie zaginionych (ul. Polna 18/2). Kilkanaście lat temu wrócił z Warszawy do Zamościa rodowity zamościanin (ur. 1955) energoterapeuta. Od urodzenia mieszka tu p. Jan diagnozujący na podstawie zdjęcia. Gabinet bioenergoterapii prowadził Mieczysław Brzozowski.
Co tydzień przyjmował przy ul. Hrubieszowskiej Syryjczyk Al Wafai (1999), pojawił się też filipiński uzdrowiciel, w 1999 otwarto gabinet magnetoterapeutyczny oraz Centrum Medycyny Andyjskiej. 24 VIII 1999 ok. 1000 osób przyjął pierwszy raz w Zamościu słynny amerykański uzdrowiciel Clive Harris (Dom Kultury). W 2002 odbyły się III Targi Medycyny Naturalnej.
W 2004 filia w Zamościu (ul. Żeromskiego 11) Kieleckiego Studium Radiestezji i Bioenergoterapii uruchomiła studium zaoczne.
Od 2005 czynna jest jaskinia solna przy krytej pływalni. zbud. z soli pakistańskiej, na podłodze sól z Morza Martwego i Wieliczki, lampy solne, kilka lat później druga "Grota Solna" przy ul. Szczebrzeskiej, potem przy ul. Niepodległości (obok dworca PKS). W Zamościu pod przewodnictwem duchowym Jerzego Olecha medytuje kilkadziesiąt osób, które wierzą w moc reiki.