Urządzony został w 1884 przed pałacem Zamoyskich przez wojsko z inicjatywy i staraniem gen. Adrianowa. Był to ładny angielski ogród z dekoracyjną drewnianą bramą z 1890 w modnym "szwajcarskim stylu". Aby zapobiec tłokowi i niepotrzebnym elementom i indywiduom wstęp był za biletami (bezpłatnymi) dla oficerów i urzędników. Grywała tam orkiestra. 2 razy w tygodniu dostępny był dla uprzywilejowanych. Wkrótce okazał się za ciasny. W 1916 otwarto "mleczarnię" z werandą (Gastronomia).
Po 1918 funkcjonował jako ogólnie dostępny ogród miejski siedlisko i legowisko nianiek i matek z dziećmi. W 1924 wydano zarządzenie zabraniające wstępu żebrakom i pijakom, handlu, wprowadzania psów i pojazdów. Zaniedbany, w 1927 rozebrano żeliwny parkan, a w 1929 został przekomponowany (Ogród pałacowy).


 * Obszerny prostokąt był zajęty przez garnizonowy ogród. Stare rozłożyste dęby i wysokie kasztanowce, zarośla krzewów bzu, akacji i jaśminu, biała akacja i klony – latem pięknymi zielonymi kępami obramiały różowe ściany pałacowych budynków. (P. Krasnow, wspomnienia 1913, tłum. J. Kuśnierz)