Ur. w Zamościu. Jest absolwentem zamojskiej "Trójki", Technikum Hodowlanego i miejscowej szkoły muzycznej (przyjęty jako 6-latek), podjął nawet studia na UMCS (wychowanie muzyczne), grał w szkolnych zespołach, krótko prowadził kapelę podwórkową. Pracował w WDK w Tarnowie i z grupą "Victoria Singers". Od 1978 występuje z założoną z Andrzejem Koziołem "Grupą Vox", jednym z popularniejszych zespołów w historii polskiej muzyki rozrywkowej, odnosząc z nią sukcesy na festiwalach (Opole 1978 0 III m., pote, Bratysława, Rostock), występując w wielu krajach, od USA (kilkakrotnie), po Australię, w NRD-owskiej rewii, nagrywając szereg płyt. Kompozytor kilkunastu utworów wykonywanych przez zespół, najbardziej znany to przebój A ty kochaj mnie z 1989 i Nie tak serio (1996).
Od poł. l. 90. należał do stałych wykonawców popularnych "gali piosenki" (TV2). Występuje również solo i należy do powszechnie znanych artystów estrady. W 2001 wydał solowy album Jak słońce oraz wystąpił w koncercie premier Opola (wł. piosenka Mam taki bilet). Zajął II m. w programie "Taniec z gwiazdami" (2005). Z jego inicjatywy doszło w Zamościu w 1999 do słynnego "Pikniku dwójki", prowadził w Rynku Wielkim prezentację 17 kandydatek do Miss World  (2006). Rozegrał wiele meczów w piłkarskiej reprezentacji artystów. Zagrał węgierskiego trenera "Górnika" Zabrze w filmie Gwiazdy (2017), także samego siebie w Planecie singli 2 (2018), gościnnie w serialu Klinika samotnych serc, też Król Cyganów w musicalu filmowym Wesele w kurnej chacie (2016).
Mieszkał w Zamościu, będąc najpopularniejszym w Polsce mieszkańcem Zamościa. W 2007 został Ambasadorem Kultury Zamościa. Z zespołem uczestniczył w odsłonięciu  płyty w "Alei Sław" (2018), a potem w koncercie Orkiestrą Namysłowskiego inaugurującym Festiwal Kultury. W 1996 otworzył na Podkarpiu "Green Pub" (danie firmowe - goloneczka a la Vox), proponując w nim również działalność artystyczną, a w 2004 hotel "Senator" (Rynek Solny) i restaurację "Stary Dwór". W 2005-2006 w zarządzie KS "Hetman". Uczestniczył zawsze w kwestach na cmentarzu. Był członkiem honorowego komitetu poparcia B. Komorowskiego (wybory 2010, 2015).
Jego prochy spoczęły na cmentarzu komunalnym w Zamościu. W 2023 powstał teledysk do ostatniej nagranej przez niego piosenki Razem, z udziałem wielu znanych polskich artystów. Pośmiertnie uhonorowany został w 2023 medalem Zasłużony dla Zamościa a 2024 tytułem Honorowego Obywatela Zamościa.


* W finale Tańca z gwiazdami (w parze z Anną Głogowską) tańczył pasodoble, quickstepa i układ do Money z filmu Kabaret. Rywalizował z Olivierem Janiakiem. Otrzymali po 115 punktów od jury, przeważyły głosy sms-owe.