Do początku XIX w. placyk był znacznie mniejszy, od strony zachodniej z dodatkową zabudową. W jej narożu znajdowała się kaplica, względnie klasztorek. Po przejęciu miasta przez wojsko, do końca I wojny światowej należał do wojska, w środku stał murowany szalet, w rogu studnia (później do czasów współczesnych kiosk). Posiadał murowano-żeliwne ogrodzenie, później obniżone, żeliwne, a przed samą wojną nowe, betonowe, również dekoracyjne (usunięte w l. 70-tych).
Skwer zaprojektowano w 1928. W środku z zadbanym klombem i skupionymi w zach. części drzewami i krzewami. W 1947 Starostwo przekazało skwer w opiekę PLSP, w 1951 urządzany był ponownie. Znany też jako "skwer harcerski", odbywały się na nim uroczystości szkolne PLSP. W 2004 wycięto ostatnie drzewa, stał się własnością franciszkanów, skrajnie zaniedbany. W 2010 powstał tam epizod do filmu Bitwa warszawska - ukraiński targ.


 * Na planie z k. XVII w. oznaczono w narożu kapucynki, prawdopodobnie franciszkanki.
 * Wg proj. z 1928 w zach. części bzy, lonicery, jaśminy, ligustry, śnieguliczki, we wsch. kwietnik i tuje po bokach, dookoła żywotnik.