Oprócz berła Jan Zamoyski ufundował rektorowi Akademii Zamojskiej wiśniową togę, drugą aksamitną koloru fiołkowego, haftowaną złotem podarował w 1627 jego syn Tomasz. Później rektor nosił togę czerwoną aksamitną. Fundowane jeszcze później nie miały stałego koloru. Były koloru niebieskiego lub pąsowego, zawsze jednak z drogiego aksamitu, obszywane złotem, okryte fioletową pelerynką z gronostajem (stroju dopełniał biret). W 1627 była to kosztowna niebieska szata jedwabiem i złotem dziana, a podczas koronacji królewskiej w 1765 rektor występował w todze czerwonej.
Początkowo togi używał jeszcze dziekan Akademii. Z czasem ich noszenie stało się powszechniejsze. W 2 poł. XVII w. profesorowie mieli do dyspozycji 9 tóg z cienkiej czerwonej bawełny, spoczywały w specjalnej skrzyni.
Po reformie z 1746 dziekani wydziału teologicznego nosili togi fioletowe aksamitne, prawnego - czerwone sukienne, filozoficznego - takież, z wąskim złotym obszyciem, profesorowie - czarne, wełniane z czerwonymi wyłogami, a nauczyciele najniższych klas półtogi. Niebieskich tóg używali bedele. Rektorzy Akademii Zamojskiej


* W 1674 dziekan Franciszek Grabowicz prosił o pozwolenie chodzenia w todze nie tylko w chwilach uroczystych, lecz na codzienne wykłady.