nagłówek

NOCĄ NA STARYM RYNKU I. L. PERECA

grudzień 20, 2018

Najwybitniejszy spośród utworów scenicznych Pereca, w j. hebrajskim Bajnacht ojfn ałtn mark, wyd. Wilno 1907, w j. pol. 1973). Dramat symboliczny, w którym doszukiwano się wpływów Wyspiańskiego. Jego kształt sceniczny podsunął mu oglądany na co dzień przez trzydzieści kilka lat zamojski rynek. Sztuka ma wymiar uniwersalny i fantastyczne wydarzenia u studni rynkowej z posążkiem starożytnego bożka nie zawierają realiów czy bezpośrednich odniesień do Zamościa. Ten wystawiany w świecie dramat zaprezentował Teatr Żydowski w scenerii zamojskiego rynku (1987).


 * Nocą na starym rynku - jest to dramat na wskroś poetycki, fantastyczny. Poeta przechadza się po starym rynku i duma. Duma nad ludzką dolą swoich współbraci, nad tymi pokoleniami, które tu w tych samych murach, rodziły się, cierpiały, marły.   (T. Boy-Żeleński Flirt z Melpomeną)
 *
W Nocy na starym Rynku (premiera 10 II 1973) wystąpili: Dyrektor, Reżyser, Poeta, Mówca I i II, Garbarz bez głowy, Nosiwoda, Kantor, Starzec, Poeta prowincjonalny, Wędrowiec, On, Ona, Woźnica, Biedak, Poeta, Dziewczyna Nocy, Pończoszniczka, Niewidoma zecerka, Handlarka, Badchon, Purysz, Nusym pijak, Bogacz, Ktoś, Powieszony, Nocny stróż, Kramarz, Robotnik wynędzniały, Kramarze, Dziewczyna z listem, Chłopiec, Huzar z przestrzeloną piersią, Dzieci, Mówca I i II, Drwal, Postępowiec, Skazaniec bez nogi, Zmarznięta, Narzeczona, Śpiewacy z Brod.

Czytany 274 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 grudzień 2018 17:14

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

16987857

Wyświetleń