nagłówek

ZAMOŚĆ PRZYSZŁOŚCI

wrzesień 11, 2017

Wg założeń jeszcze z głębokich czasów powiatowych, powstałych w 1966, Zamość w 2001 miał osiągnąć liczbę 100 tys. mieszkańców!. Rozwój miasta opierano głównie na czynniku gospodarczym (nowe zakłady przemysłowe z niedoszłymi do realizacji m.in. zakładami materiałów elektroizolacyjnymi). Miasto zleciło opracowanie projektu nowej części miasta dla 45 tys. mieszkańców (lubelski "Miastoprojekt" i krakowskie biuro projektowe) oraz centrum usługowego dla przyszłego stutysięcznego miasta. Nowe Miasto miało powstać na terenie wschodniej części miasta między Czarnym Potokiem i Łabuńką, w etapie do 1985 i 2001.
Konkurs na projekt centrum usługowego rozstrzygnięto w 1967. Tak, jak i część mieszkaniowa nie doczekał się realizacji. W 1980 powstał następny projekt olbrzymiej dzielnicy, tym razem bardziej przesuniętej na wschód - Dzielnicy Kalinowice. Nawet powstanie województwa nie zintensyfikowało rozwoju miasta w takim stopniu by osiągnęło zakładaną wielkość (ludność zbliżyła się do 70 tys.).


 * "Kurier Lubelski" w 1967 pisał – Jaki będzie ten nowy Zamość za kilkanaście lat. Po lekturze projektów Nowego Miasta jawią się przed oczami jakieś magistrale łączące Zamość z Tomaszowem i Hrubieszowem, arterie pełne samochodów. Widzimy miasto pełne strzelistych wieżowców, wśród zieleni i ogrodów, z podziemnymi tunelami dla pociągów. O urodzie i wielkomiejskości Zamościa stanowić będzie ul. Partyzantów, a przy niej wysokościowce, oraz niższe, ale za to długie, o różnych proporcjach bloki. Budynki 10 i 14-piętrowe utworzą długą ścianę z ośrodkami usługowo-handlowymi, pięknym pasażem pulsującym życiem. W samym centrum stanie kilkupiętrowy dom partii i organizacji społecznych , 20-kondygnacyjny biurowiec dla MRN, hotel komunalny i Orbisu razem na 500 miejsc, teatr dramatyczny na ok. 600 miejsc. Z tarasów na 20 i 14-pięrowych blokach będzie można obserwować panoramę nowego i starego miasta. Dalej wzdłuż ul. Partyzantów bliżej nowego Rynku staną strzeliste wysokościowce. W pobliżu ogródki jordanowskie i baseny kąpielowe. Powstanie dwie inne równoległe arterie (ul. 22 Lipca i Długa), obwodnica dla ruchu przyśpieszonego, zwiąże zespoły usługowe, mieszkalne i miejsca pracy. Tuż za ul. Długą w kierunku wschodnim staną osiedla mieszkaniowe, dzielące się na mniejsze zespoły zwane koloniami, które połączą ze sobą alejki z dwupoziomowymi placami parkingów. W rejonie ul. Hrubieszowskiej i Żdanowskiej powstaną niskie domki jednorodzinne i bliźniacze. To dopiero w 1985. A po 2001? Przy arterii w kierunku Tomaszowa powstaną nowe domy, na wschód od ul. Hrubieszowskiej, wśród pasów zieleni, z dala od bloków staną gmachy dla żaków zamojskich i ich profesorów.

Czytany 1010 razy Ostatnio zmieniany środa, 22 grudzień 2021 10:44

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

23088349

Wyświetleń