W 1918 na listach uprawnionych do wyborów byli Józef Kucaba i Andrzej Wesołowski (restauracja Stefaniaka). W 1920 z inicjatywy Tadeusza Kamińskiego powstała sekcja Związku Zawodowego Kelnerów RP (został prezesem, 10 osób, sekretarz St. Mirosław). Najbardziej znanymi w przeszłości kelnerami byli, prawie wyłącznie w renomowanej "Centralce": Julian Popławski (w 1925 przybył z Lublina), Andrzej Turczyn (zm. 1938), Zygmunt Chmielewski (1898-1983) od 1928 przez ok. 20 lat w "Centralce", Leon Lewicki (1911-1988) i Szczepan Cyc, później ich następcy - Edmund Caban szkolony przez Cyca, 1957-76 był kelnerem w "Centralce" oraz Henryk Maślany, a także Jan Kowalczyk i Kazimierz Sowa (1908-1978). Najbardziej znaną kelnerką z "Centralki" była Halina Malinowska, nosiła jednorazowo 9 talerzy z daniami.
W powstałym w 2004 Krajowym Stowarzyszeniu Kelnerów wiceprezesem został Jarosław Karczmarczuk z Zamościa (restauracja "Polak"). Do wyróżniających się w tym należał także kelner Ireneusz Suszek ("Senator") i barman Rafał Kapitan ("Kosz").


 * W "Centralce" -  kelner butelczyny z gorzałką przyniesie i z finezją korki powybija. Jedną stuknie o ramię i korek fuk - drugą o kolano jak żongler jaki  (J. Roszko, Niedźwiedzie łapy, "Dziennik Polski", 1967)
 * Do "Ratuszowej", gdzie personel był z reguły żeński, wypożyczano czasem z "Centralki" Jana Kowalczyka, to dla jego urody, ogłady i profesjonalizmu.

 * W "Hetmańskiej" w l. 80. - szef kelnerów w nienagannie skrojonym uniformie, z nieodłączną śnieżnobiałą serwetką na przedramieniu, z właściwym sobie spokojem i godnością umiał sprostać  zachciankom najbardziej kapryśnych gości. Był ni mniej ni więcej tylko synem chrzestnym prezydenta Mościckiego (felieton, "Kronika Tygodnia", 1997)