W XX w. Zamość utrwalany był przez artystów wielokrotnie. Pomijając pojedyncze przypadki, większą liczbę prac wykonali: Zygmunt Sawczyński - akwarele z I wojny świat., Tadeusz Cieślewski - drzeworyty z 1929, Aleksander Mann - m.in. cykl z Zamościa, Eustachy Mazur - ok. 40 akwarel z 1945, Maria Neumann-Hiszpańska - 7 rysunków tuszem, Władysław Żurawski - ok. 20 akwarel z 1956, Włodzimierz Szum - seria akwarel z l. 30-tych i 1967, Zbigniew Strzałkowski - linoryty z 1966, Feliks Podobiński. Znane są rysunki Tadeusza Zaremby i Adama Klimka, linoryty Kazimierza Łońskiego, a współcześnie akwarele Stanisława Pasiecznego i Tadeusza Grygiela. Współcześnie tworzącym malarzem najczęściej sięgającym do tematyki zamojskiej jest Henryk Szkutnik, dotąd autor ponad  40 obrazów olejnych (Zamość Heńka Szkutnika) oraz Dariusz Piekut (Zamojska bajka), a spoza Zamościa Edward Dwurnik i Jacek Kiercz (Zamość Jacka Kiercza).
Pojedyncze obrazy przedstawiające Zamość pozostawili inni znani malarze: Marian Trzebiński - ul. Ormiańska wyd. na pocztówce, Władysław Serafin obraz w 1934, Aleksander Jędrzejewski - obraz z 1944, Zenon Kononowicz (1903-1971) z Kazimierza, Zygmunt Bartkiewicz z Lublina, Krzysztof Zeydler-Zborowski, Aleksandra Jachtoma, Antoni Kawałko (panorama Starego Miasta, 1965).
W zbiorach W. Wiszniowskiego znajdują się wykonane w 1941 przez Juliana Dadleza akwarele: Ulica Krysińskiego (w stronę Starego Miasta) i Kościół św. Mikołaja (od str. pd.-wschodniej). Akwarelę z widokiem rynku w 1941 namalowanego przez niemieckiego żołnierza Augusta Braune przekazała w 2013 Zamościowi Trudi Braune. W 1981 Zamość rysował Jan Pisarewicz z Wrocławia. Urokliwe widoki Starego Miasta pozostawiła  absolwentka Liceum Plastycznego Estera Rozmyślak.
14 I 1962 podczas wystawy Zamość w malarstwie XX w. w Klubie Oficerskim pokazano 22 obrazy (M. Iwańciów, S. Surdacki, Z. Kulaszyńska, H. Drezowska, E. Mazur, J. Jędrzejewski). W 1985 Muzeum zorganizowało w Arsenale wystawę ze zb. własnych - Zamość w akwareli i grafice, a w 1994 Zamość miniony w mal. i grafice od VII w. do l, 50 XX w. (także z Warszawy, Lublinie, Krakowie, m.in. prace J.L. Lelewela).


 * W IV 1907 w Warszawie w salonie Kulikowskiego miała miejsce wystawa 35 akwarel Antoniego Piotrowskiego p.t. "Ordynacja Zamojska", jeden z 5 cykli nosił nazwę "Zamość" (serię "Zwierzyniec" i "Klemensów" zakupił ordynat Zamoyski).
 * Dwa nie znane dzisiaj obrazy "Zamość" i "Renesansowe miasteczko z podcieniem" pokazał w "Zachęcie" Aleksander Mann.
 * W 1945 obraz Serafina – widok Rynku od strony ul. Staszica i Dudkiewicza na Kolegiatę z ul. Akademickiej wisiały w czasie wojny w kinie Stylowym. Zabrane przez W. Szuma do dekorowania Domu Żołnierza, a gdy likwidowano tam salę, przeniesiono do RKU.