nagłówek

KAMIENICA MARCINIEWICZA, ul. Orlicz-Dreszera 18

październik 06, 2021

Murowany, piętrowy dom z mieszkalnym poddaszem, który wzniósł w 1926 (arch. E. Kranz) masarz J. Marciniewicz masarz. Posiada wysoki 4-spadowy dach, fasadę 9-osiową, z gzymsem, osiami centralnymi, wydzielonymi pilastrami (wielki porządek), facjata 3-osiowa, boczne ukarny z daszkami 3-spad., ławy podokienne, balkony (na osi mały półkol. portefenetrowy. Fasada w większości porośnięta malowniczo winobluszczem.
Właściciel został z niej wywłaszczony i do końca życia był dozorcą własnej kamienicy. Oprócz mieszkań mieściły się w niej też różne urzędy i instytucje, przed wojną szkoła muzyczna, później m.in. spółdzielnia „Lekarz”, wydz. budownictwa UW. Za budynkiem znajdowała się masarnia. Mieszkali w niej: lekarz R. Cioch, kupiec L. Maciurzyński, sędzia W. Kolbuszewski, mierniczy N. Rudzki, muzycy Rożynkowie i M. Lisieniecka, po wojnie nauczyciel M. Mazurkiewicz, geodeta A. Grabowski, rodzina artystyczna Dudzińskich.


 * W czasach PRL J. Marciniewicz 2 pokoje w swoim mieszkaniu udostępniał kwaterunkowym lokatorom ...wraz ze współużytkowaniem łazienki, no i przez lata przyglądał się jak rozkradają mu masarnię (Tomasz Efler)

Czytany 1055 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 15 sierpień 2022 20:43

Kolejne artykuły

Liczby Zamościopedii

Hasła

 

Ilustracje

 

Rozwijana od dni

 

26385489

Wyświetleń